1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. 2022 yılında veri kayıplarına neden olan 5 hata

2022 yılında veri kayıplarına neden olan 5 hata

- - 3 dk okuma süresi
98

Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, 2023 yılında kullanıcıların veri ihlalleri karşısında farkındalık kazanmaları adına bu yıl veri ihlallerine neden olan ve en sık karşılaşılan 5 kritik hatayı paylaştı.

Kişi ve kurumların veri kaybı yaşamasının en temel sebebi siber güvenlik ve veri ihlalleri konusunda farkındalık sahibi olmamalarından kaynaklanıyor. Öyle ki yanlışlıkla silinen dosyalar, cihaz üzerine sıvı dökme ve cihazı düşürme gibi insan kaynaklı hatalar, 2022 yılında veri ihlallerine sebep olan ve en çok karşılaşılan durumların başında geliyor. Veri ihlallerini önlemenin ön koşulunun farkındalık geliştirmek olduğunu belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kurumaların etkili siber güvenlik stratejileri geliştirmesinin ise bir gereklilik olduğunu vurguluyor.

“2022 yılında en çok karşılaşılan 5 kritik hata”

“Güncellemeler sırasında karşılaşılan hatalar”

2022 yılında en çok karşılaşılan veri kayıpları, yazılım güncellemeleri sırasında teknolojik cihazların sürücü arızası yaşaması, yeterli depolama alanının bulunmaması gibi sebeplerden kaynaklanıyor. Bu ve benzeri durumlarda kişi ve kurumlar profesyonel veri kurtarma hizmetine ihtiyaç duyuyor.

“Yanlış USB bellek kullanımı” 

Veri depolamak için oldukça kullanışlı olan USB’lerin yanlış kullanılması veri kaybına sebep oluyor. USB bellek kullanırken en sık yapılan hata, bellek içinde yapılan işlem bittiği anda belleğin aniden çıkarılması olarak sıralanıyor. Buna ek olarak USB belleklerde düzenli olarak yapılan veri taraması, veri kayıplarının ciddi oranda önüne geçiyor.

“İkinci el cihaz alıp satarken karşılaşılan hatalar” 

İkinci el cihaz alım satımlarında kişilerin verilerini dikkate almaması hackerlar için bir kazanç kapısı yaratıyor. Bu nedenle cihaz alım satımlarında veri yedeklemek, fabrika ayarlarını sıfırlamak, SIM ve SD kartlarını çıkartmak önem taşıyor.

“Beklenmedik elektrik kesintileri” 

2022 yılında yaşanan veri kayıplarının bir başka nedeni, beklenmedik elektrik kesintileri olarak sıralanıyor. Teknolojik cihazların ani güç kaybı yaşaması kullanıcıların verilerinden olmasına neden oluyor. 

“Teknolojik cihazların yangında zarar görmesi” 

2022 yılında yaşanan yangınlar yaşam alanlarının ve canlıların zarar görmesine neden olduğu gibi elektronik cihazların da hasar görmesine sebep oluyor ve veri kayıpları yaşanmasına yol açıyor. Bu gibi durumlarda elektronik cihazların kesinlikle çalıştırılmaması ve yangın söndürülmesi sırasında elektronik cihazların ıslanması durumunda cihazların bireysel çabalarla kurutulmaması gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın