1. Anasayfa
  2. Sektörel
  3. 44 ilde 77 noktadaki Mobil 1 Center’larda araçlar bayram yolculuklarına hazırlanıyor

44 ilde 77 noktadaki Mobil 1 Center’larda araçlar bayram yolculuklarına hazırlanıyor

- - 4 dk okuma süresi
56
8230954808

118 yıldır Türkiye’de madeni yağ üretimi ve pazarlama faaliyetlerini sürdüren Mobil Oil Türk AŞ, bayram döneminden yola çıkmaya hazırlananlar için araçlarının bakımlarını yaptırmaları uyarısında bulundu. Bu kapsamda Mobil Oil Türk AŞ’nin 44 ilde 77 noktada faaliyet gösteren Mobil 1 Center hizmet noktalarında, ücretsiz 10 nokta kontrol hizmeti sunuyor.

Özellikle aracını bayramdan bayrama uzun yola çıkan otomobil sahipleri için hayati öneme sahip ücretsiz 10 nokta kontrolünün aşamalarını da kapsayan kontrollerde gerekenler şu şekilde:

“Yağlar ve hidrolik bakımları yapılmalı”

Araç motor yağı ve yağ filtresi, araç kataloğunda belirtilen sürelerde değiştirilmeli, uzun seyahatlerde motorun yağ eksiltmesine karşı mutlaka bir miktar yağ bulundurulmalı.  Yine şanzımana da baktırılarak buradaki yağ kaçaklarının kontrolü sağlanmalı. Standart kullanım ömrü 2 yıl olan ve fren performansı açısından büyük önem arz eden fren hidroliği ise, ömrü dolması beklenmeden mevsim geçişinde kontrol edilmeli. Keza direksiyon sistemlerinde kullanılan hidrolik yağı kontrol edilmeli ve eksik olması durumunda tamamlanmalı.

“Bir lastik az diğeri çok fren yapmamalı”

Frenlerin lastikleri eşit seviyede tuttuğuna emin olunmalı. Araç fren sistemi tüm detayları ile uzmanlarca kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalı.

“Klima bakımı önemli”

Standart koşullarda sorunsuz çalışan araç klimaları, sıcak havalarda sağlıklı çalışmayabilir. Dolayısıyla ideal sıcaklığa ulaşabilmek için alanında uzman bir teknisyenden destek alınmalı, gerekirse klima gazı bastırılmalı ve polen filtresi yenisi ile değiştirilmeli.

“Soğutma sistemine dikkat”

Uzun yolculuklarda motorun hararet yapmaması için soğutma sistemi temizlenmeli, gerekli miktarlarda su ve antifriz tekrar doldurulması gerekir. Ayrıca termostatın çalışıp çalışmadığı, kayış, kelepçe ve hortumların sıkılık durumları da kontrol edilmeli.

“Aynalar temiz silecekler yeni olmalı”

Cam suyu tamamlanmalı ve silecek süpürgeleri kontrol edilerek eski ise değişimi yapılmalı. Aynalar ve camlarda da çatlak ve kırık olup olmadığına dikkat edilmeli ve gerekirse müdahale edilmeli.

“Akü kontrolü şart”

Uzun süre sabit kalan araçlarda oluşabilecek akü zayıflamalarına karşın, şarj işlemi veya akü değişimi yapılmalı. Ayrıca su seviyeleri ve elektrot seviyeleri kontrol edilmeli.

“Gece sürüşleri için farlara dikkat”

Yol ve sis farlarının doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli, farlarda sararma, matlaşma, çatlak ve kırık gibi durumlar varsa müdahale edilmeli. 

“Aşınmış ve inmiş lastikle yola çıkmayın”

Yaz lastikleri sıcak havalarda düzensiz yıpranmaya karşı daha dayanıklı olduğu için kış lastikleri çıkarılmalıdır. Hava basıncı kontrolü aksatılmamalı, lastiklerin havaları mümkün olduğunca lastikler soğuk iken ölçülmeli, eğer bir azalma görülüyorsa doğru hava basıncı ile tamamlanmalıdır. Lastiğin dış derinliğinin boyutu 1,6 mm’den daha düşük olmaması gerek. Diğer taraftan aynı aks üzerinde bulunan 2 lastik arasındaki aşınma farkı, 5 mm’den fazla olmamalı. Uzun seyahatler öncesi stepnenin sağlam olup olmadığı, araçta kriko ve lastik değişim ekipmanlarının da varlığı da kontrol edilmeli gerekir

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın