1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. ABB Başkanı Yavaş: “Büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir araya geldik”

ABB Başkanı Yavaş: “Büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir araya geldik”

- - 9 dk okuma süresi
63
8184337913

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllardır trafik çilesi ve altyapı sorunlarının yaşandığı İstasyon Caddesi’nde hayata geçirdiği Alternatif Bulvar ve Altyapı Projesi’nin açılışı ile Etimesgut-Sincan projelerinin tanıtım törenini gerçekleştirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde yenileme çalışmaları yakın zamanda tamamlanan Etimesgut Kelebek Su Parkı’nda gerçekleşen törene; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı partilerinin temsilcileri, ABB meclis üyeleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Yavaş: “Büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir araya geldik”

Konuşmasına “Bugün burada, 20 yıllık beklentiyi, hasreti, ümidi vuslata bağlayan bir projenin resmi olarak hizmete açılması için bir araya geldik. Bugün burada, 1,5 milyon hemşehrimizi ilgilendiren büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir araya geldik” diyerek başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “İstasyon Caddesi ve çevresinde sık sık kazalar oluyor, vefat ve yaralanma haberleri bizleri üzüyordu. Ben üçüncü dönem adaylığımda bu seçimi kazandım. Her dönem Etimesgut’a geldiğimizde Etimesgutlu, Sincanlılar sürekli olarak, ‘İstasyon Caddesi ne olacak? Nasıl çözüm bulunacak?’ diye soruyorlardı. Yine cumhurbaşkanları, başbakanlar, belediye başkanları seçilir seçilmez ‘Yapacağız, problemi çözeceğiz’ diye iddia ediyorlardı. Yapılamadığı gibi ayrıca kış ve bahar aylarında yaşanan her yağışta bölgede su baskınları yaşanıyordu. 2019 yılında göreve yeni başladığımızda yaşanan bir selde de yine bir vatandaşımız hayatını kaybetmişti” ifadelerini kullandı.

BEH 9829

Konuşmasında göreve gelir gelmez İstasyon Caddesi ile ilgili çalışmalara başladıklarının altını çizen Yavaş, “Hemen kolları sıvadık ve çalışmaya başladık. Çünkü bizim çöp projelere boşa harcayacak bir kuruş paramız yok. Ne bir dakika zamanımız ne de halkın sağlığı canı dururken başka projelere harcayacak paramız yok. Kendi paramızı harcarken nasıl titiz davranıyorsak sizlerden aldığımız bu parayı da aynı titizlikle harcamak zorundayız” dedi.

“On yıllardır çözüm bekleyen sorunu yaklaşık 555 milyon lira maliyetle çözdük”

“30 yıldır değiştirilmeyen bir altyapı ile 20 yıldır çileye dönen bir üstyapının baştan aşağı yenilenmesinin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek açıklamalarını sürdüren Yavaş, şöyle devam etti:

“İşte bugün, Önce Türk Kızılayı Caddesi’nde çalışmalarımıza başladık. Etimesgut Ağız Diş Sağlığı Merkezi önü ile askeri lojmanların kesişiminde oluşan araç trafiğinin rahatlatılması ve Sabancı Bulvarı-Türk Kızılayı bağlantısının yapılması amacıyla 2 adet köprülü kavşağı öncelikle vatandaşımızın hizmetine sunduk. Türk Kızılayı Caddesindeki 2 adet köprülü kavşağımızı ve Hikmet Özer Caddesi bağlantı yolunu toplam 56 milyon 250 bin lira maliyetle bitirdik. Daha sonra İstasyon Caddesi Alternatif Bulvar Projemiz için derhal harekete geçtik. Toplam uzunluğu 9 kilometre olan, 4 demiryolu geçiş köprüsü ve 1 alt geçitten oluşan projeyi geçtiğimiz yıl mayıs ayında 126 milyon lira maliyetle halkımızın kullanımına açtık. Hemen ardından mevcut İstasyon Caddesi’nin altyapı çalışmalarına başladık. Çünkü biraz önce söylediğim gibi, şiddetli yağışlarda artık şehir selleri oluyor. Yağmur sularının sellerinin neden olduğu bölgede kalıcı çözüm üreterek 3 ayrı noktada büyük deşarj yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirdik. Altyapısını baştan aşağı yenilediğimiz projeyi de 162 milyon 994 bin lira maliyetle tamamladık. İşte, on yıllardır çözüm bekleyen sorunu, Türk Kızılayı Caddesi ile birlikte toplamda yaklaşık 555 milyon lira maliyetle çözdük.”

“Ankara’nın asli ihtiyaçlarını çok çalışarak tamamlayacağız”

Etimesgut ve Sincan’da tamamlanan ve temeli atılacak projeler için bir araya geldiklerini hatırlatarak açıklamalarını sürdüren Yavaş, projeler arasında park, üst geçit, aile yaşam merkezi, e-spor merkezi, altyapı ve yüzme havuzu gibi projelerin bulunduğunu belirterek çalışmaların toplam maliyetinin yaklaşık 1 milyar lirayı bulduğunu kaydetti.

BAR 6169

Millet ittifakı olarak farklı bir yönetim anlayışının sergilenmesi için kendilerine fırsat verildiğini kaydeden Yavaş, şöyle devam etti:

“Şimdi ise altı parti bir araya geldiniz. 11 büyükşehir belediye başkanlığında yapılan bütün anketlerde belediye başkanlarının hepsinin oyunun arttığını görüyoruz. Oysa seçilmeden evvel söylenenleri hatırlıyorsunuz; ‘Bunlar küçücük bir beldenin belediye başkanı beceremezler, batırırlar…’ Bir diğeri dedi ki; ‘Daha ilk aydan 50 milyon lira borçla başlayacak, işçinin maaşını ödeyemeyecek. Nasıl yürütecek?’ Bir başkası dedi ki; ‘Bunların derdi başka… Biz seçilemezsek, İstanbul için özellikle, Kudüs elden gider Mekke elden gider’ dediler. Ne alaka Allah aşkına? Şimdi de aynılarını söyleyecekler. Ankara’da su sayaçlarını PKK’lılar okuyacakmış, DHKPC’liler de evlere fatura götürecekmiş. Bütün Türkiye’ye ilan ediyorum. Vatansever Türk gençleri götürüyor o faturaları.”

Seçim döneminde seçilirlerse sosyal yardımların kesileceğinin iddia edildiğini de hatırlatan Yavaş, “Bırakın sosyal yardımları kesmeyi, biz bunu sosyal yardım olarak değil sosyal destek olarak görüyoruz” dedi. Öğrenci desteklerinden Başkent Kart’a, Doğal gaz desteğinden et desteğine kadar vatandaşa sağlanan sosyal destekler hakkında bilgi veren Yavaş, şöyle devam etti:

“Biz baştan söyledik biz şeffaf olacağız, yaptığımız işi maliyetlerini herkese anlatacağız, ihalelerimiz açık olacağız dedik. Belediyeyi batırır dediler, 4,5 milyar onların borcunu ödedik. Şu anda kredibilitesi en yüksek belediye hala Ankara Büyükşehir Belediyesi. Paraları boşa harcamazsanız, nerede ihtiyaç varsa oraya harcarsanız her yere para yetiyor.” 

ABB Başkanı Yavaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Millet İttifakı olarak 61 milyon seçmenin oyuna talibiz.  Şunun oyu, bunun oyunu diye ayrıca vaktimiz yok. Bu memlekette şu anda Türkiye'de Anadolu’nun her yerinde Hakkari'de ve Edirne'de ve Kars'ta da Ankara'da da herkesin derdi müşterek. İşsizlik, açlık ve pahalılık, geçim sıkıntısı, herkesinki müşterek. O zaman hangi seçmeni sen Kürt seçmenisin, sen şu seçmenisin diye ayıracağız, tümünün oyuna talibiz. İşte hem demokratik gelişimi sağlamak hem de yeni bir anlayış getirmek için ortaya çıkan 6’lı Hükümet tertemiz bir sayfa açmak istiyor. Bu tertemiz sayfayı zaman zaman bozmak isteyenler oluyor. Bunlardan bir tanesi Kandil…. Kandil sürekli olarak 6’lı Masanın işini böyle zora sokacak açıklamalar yapıyor ve amacı kirletmeye çalışıyor. Net bir şekilde söylüyoruz: ‘Kandil'i de başlarına yıkarız, Kandil'e de karşıyız, PKK’ya da karşıyız. Açık açık söylüyoruz, bizleri onlarla korkutamazsınız, halkımızı da inandıramazsınız.”

BAR 5845

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın