1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. ABB’nin teknoloji merkezleri, Ankaralı gençleri bekliyor

ABB’nin teknoloji merkezleri, Ankaralı gençleri bekliyor

- - 4 dk okuma süresi
61

Başkentte bilişim ve teknoloji sektörünün gelişmesi ve istihdama katkı sağlanması amacıyla hayata geçirilen  “Akademi Ankara” projesi kapsamında Ansera TechBridge Akademi’de 22 farklı üst düzey alanda başlattığı eğitimlerine devam ediyor.

Metaverse, oyun geliştirme, kriptoloji, robotik kodlama ve sinema teknikleri alanlarında ellişer kişilik gruplar şeklinde ücretsiz olarak verilen teorik ve uygulamalı eğitimlere bugüne kadar bilişime ve teknolojiye ilgi duyan toplam 200 genç katıldı.

Hafta içi her gün saat 09.30-17.30 saatleri arasında verilen ve devam zorunluluğu olan ileri düzey teknoloji eğitimlerinin ardından 2-3 yıllık bir süre içinde 100 binin üzerinde gencin dijital endüstri piyasasına kazandırılması hedefleniyor.

TechBridge Akademi Eğitmeni İrem Gökçe Kocakaya, her meslek grubundan kursiyerin olduğunu belirterek, “Beklentimizin çok üzerinde bir talep aldık. Şu anda dördüncü gruba eğitim veriyoruz ve çok güzel karşılıklar alıyoruz. Mühendisinden Fransızca öğretmenine kadar çok farklı meslek gruplarından öğrencilerimiz var. Bu sektöre alıştılar ve buradan ilerlemek istiyor.” dedi.

Proses eğitimi verdiklerine değinen Eğitmen Berk Savi ise “Bu proses sadece oyun üzerine ilerlemekle kalmıyor. Endüstriyel alanlarda, farklı sektörlerde modelleme ve tasarım üzerine neler yapabileceklerini öğreniyorlar. Öğrencilerin farklı farklı ilgi alanlarına hitap ettiği için kitlemiz de artıyor. Şimdiye kadar 200 kişi bu kurslardan faydalandı. Bunun devamında da sayının artacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

IHS 1756

Başvurular internetten

ABB, Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Cyberpark iş birliğiyle Dikmen Vadisi TechBridge Teknoloji Merkezi ‘Ankara Teknoloji Köprüsü’ adında kuluçka merkezine dönüştürüldü.

Ortak çalışma alanları, kapalı ve açık ofislerin bulunduğu merkezle; girişimciliğe adım atmayı planlayan ya da yeni adım atmış olan bireysel girişimcilerin ve kuluçka düzeyindeki firmaların, ihtiyaçları olan desteklerin sağlanarak nitelikli, ticarileşme seviyesine gelmiş ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak şirketlere dönüşmesi hedefleniyor.

Teknoloji Köprüsü’nde firmalar oyun teknolojileri, akıllı şehircilik ve dijital kültür endüstrilerine yönelirken, burada yapılacak etkinliklerin artması, vergi muafiyetlerinin kaldırılması, eğitimler ve mentör-mentee eşleşmeleri ile dinamik bir girişimcilik ekosistemi kurulması hedefleniyor.

Ankara Teknoloji Köprüsü’nde sağlanan desteklerden faydalanan genç girişimciler, Ankara Büyükşehir Belediyesine şu sözlerle teşekkür etti:

-Yakup Bendeli: “Buraya bir hafta önce başladım. Çok güzel bir eğitim sürecimiz devam ediyor. Merak ettiğim için katılmıştım ama böyle yeteneklerimi keşfetme olasılığı tanındı bana. Şu an karakter modelleme üzerine ders alıyoruz. Burada çok sıcak bir ortam var ve bundan sonra da freelance çalışabileceğim bir network oluşturmaya başladım.”

-Osman Melih Çabık: “3Dmax modellemeden heykel modellemeye, karakter kaplamadan onlarla ilgili animasyon oluşturmaya kadar çeşitli programları öğrendik. Şu an oyun projemiz var ve bunun için burada çalışmalar yapıyoruz. Kullandığımız bilgisayarlar zaten son teknoloji. Bunları kendimiz almaya çalışsak, büyük bir maddi güç gerekiyor satın alabilmek için. Ek olarak yemek de veriliyor. Bu imkânlar için teşekkür ediyorum.”

IHS 1832

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın