1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. ABD, salgınla küresel mücadelenin önündeki en büyük engeldir

ABD, salgınla küresel mücadelenin önündeki en büyük engeldir

- - 3 dk okuma süresi
70

ABD bir yandan Çinli turistlere sınır kısıtlamaları uyguluyor, diğer yandan Çin’e aşı yardımı sağlayabileceğini açıklıyor. ABD’nin bu iki yüzlü siyasi şovunu uluslararası toplum sıkça izledi. 

Geçen 3 yıl içinde salgınla mücadele konusunda dünyanın en başarısız ülkesi olarak kabul edilen ABD, kendisini küresel salgınla mücadele lideri ve destekçisi olarak göstermeye kalkıştı. Ancak gerçekler aksini söylüyor. 

Aşıları örnek alalım. ABD dünyanın en büyük COVID-19 aşısı bağışlayıcısı olarak övünüyor ve 2023 yılı itibariyle diğer ülkelere en az 1 milyar doz aşı sağlama taahhüdünde bulundu. Ancak 5 Ocak itibariyle ABD’nin bağışladığı aşı sayısı 665 milyon 100 bini buldu. Yani yapılan taahhüdün sadece yarısı yerine getirildi. ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından verilen bilgilere göre, Mart-Eylül 2021’de ABD’nin israf ettiği aşı sayısı 15 milyon 100 bini buldu. ABD, aşılara ihtiyaç duyan ülkelere yardım sağlamak yerine bu aşıları son kullanım tarihini aşıncaya kadar depolamayı tercih etti. 

Şu an COVID-19 virüsünün yeni varyantı olarak bilinen XBB.1.5, ABD’deki vakaların yüzde 40’ında tespit edildi. Bu yeni varyant, ABD’de en hızla yayılan varyant olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle ABD’nin, salgının en son durumuyla ilgili verileri, Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası toplumla zamanında ve şeffaf bir şekilde paylaşması ve salgının yayılmasını önlemek için etkili tedbirler alması gerekiyor. 

ABD ile kıyaslandığında Çin salgınla mücadele konusunda çok farklı bir tavırla yaklaştı. Çin geçen 3 yıl içinde DSÖ ile 60’tan fazla kez değişim toplantısı yaptı. Sadede geçen 1 ay içinde gerçekleştirilen değişim toplantısı sayısı 4’ü buldu. Çin ayrıca dünya genelinde varyantların yayılmasını izleyen veri tabanına (GISAID) ülkede COVID-19 vakaların virüs gen dizilimini aktardı. Şu ana kadar Çin, 153 ülke ve 15 uluslararası örgüte milyarlarca yardım malzemesi sağladı ve 120’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 2.2 milyar doz aşı sağladı. 

Kim salgınla küresel mücadeleye katkı sağlıyor, kim ise bu mücadeleyi sabote ediyor? Dünya halkları bunu gün geçtikçe daha iyi görüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın