1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. “ABD’nin “Demokrasi Zirvesi” demokrasiye aykırıdır”

“ABD’nin “Demokrasi Zirvesi” demokrasiye aykırıdır”

- - 2 dk okuma süresi
6

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, ABD’de düzenlenecek “Demokrasi Zirvesi”nin aslında demokrasiye aykırı olduğunu söyledi.

Edinilen habere göre, ABD Başkanı Joe Biden, bir ülkenin liderini bu ayın sonunda düzenlenecek “Demokrasi Zirvesi” kapsamında yapılacak bir panele başkanlık etmeye davet etti. 

Sözcü Wang, bugün düzenlenen günlük basın toplantısında, bir yıl öncesinde ABD’nin demokrasi bayrağı altında düzenlediği sözde ‘Demokrasi Zirvesi’nde pervasızca ideolojik çizgiler çizilerek dünyada bölücülük yaratıldığını hatırlattı. Wang, zirvenin ABD’nin özündeki sahte demokrasisi ve gerçek hegemonyasını tamamen açığa çıkardığını ve birçok ülkenin eleştrisini çektiğini kaydetti.  

Sözcü, kendilerini demokrasi feneri olarak gören bazı Amerikalıların ABD halkı ve dünya halkının seslerine kulak vermesi gerektiğini de vurguladı.

Wang, “Pew Araştırma Merkezi’nin bir anketine göre, Amerikalıların sadece beşte biri, federal yönetime güveniyor ki bu tarihteki en düşük seviye. Yüzde 65 oranındaki Amerikalı, hükümet yetkilileri olmak için adaylığa girenlerin çoğunun sadece kişisel çıkar peşinde olduğu görüşünde.” ifadelerini kullandı. 

Sözcü, “ABD demokrasisi kendi halkının güvenini bile kazanamazken, ABD’nin başka ülkelerin demokrasini kötü niyetli bir şekilde değerlendirme yetkisi var mıdır?” diye sordu.

Wang, ABD’nin sürekli büyüyen demokrasi açığı karşısında hatalarını düzeltmeyip aksine dünya çapında Amerikan tarzı demokrasiyi yaygınlaştırarak demokrasi gerekçesiyle diğer ülkelerin içişlerine karıştığını, hatta savaşlar başlattığını belirtti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir