1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Ağbaba: “En büyük banknotumuz 200 TL artık çocuk harçlığı oldu”

Ağbaba: “En büyük banknotumuz 200 TL artık çocuk harçlığı oldu”

- - 5 dk okuma süresi
27
8803300696

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’da gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun vizyonunun da dürüst bürokratlar, çalışkan insanlar, bolca temiz yatırım parasıyla vaadinde bulunduğunu belirten Ağbaba, “Erdoğan ise dünyanın neresinde silah kaçakçısı, uyuşturucu baronu varsa onun kara parasını ülkemizde aklamayı vaat ediyor. Bay Kemal, 81 ilimizi dolaylı olarak etkileyen, 9 özel ekonomi bölgesi, 17 tarım ve hayvancılık merkezi ve 50 üretim üssü kuracağız. Türkiye genelinde büyük bir üretim hareketi başlatacağız diyor. Erdoğan ülkenin nerede hangi kaynağı varsa 5’li çete müteahhitlerine aktaracağım diyor. Bay Kemal Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 bin öğretmen atama sözü veriyor, Erdoğan atama isteyen öğretmenlere sizin sırtınızda küfe yok diye azarlıyor.” diye konuştu.

200 TL’lik banknotun, 2009 yılında tedavüle çıktığını ve basıldığında 131 dolara denk geldiğini söyleyen Ağbaba, “2009 yılında 131 dolara denk gelen 200 TL, bugün dolar kuru 19,38 civarında, değeri 10 dolara düşmüş durumda. 2009 yılında 200 TL’lik banknotumuz ile 41 kilo pirinç alabilirken şimdi 4 kilo pirinç, yine 14 yıl önce 10 kilo et alabilirken şimdi 600 gram et alabiliyoruz. 2009’da 200 TL ile 833 adet yumurta, 35 kilo tavuk alabilirken, şimdi 57 adet yumurta, 3 kilo 300 gram tavuk alabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, 11 ili etkileyen depremlerden sonra Kızılay’ın çadır satışı hakkında, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Kızılay'ın çadır satmasına üzüldük, genel kurulda gereken yapılır" dedi. Daha önce de İbrahim Kalın "Depremde çadır satışı hatalıydı" demişti. Hükümet sözcüleri çadır satışı yanlıştı diyor. Kendilerine sormak isteriz daha yeni mi aklınız başınıza geldi. 2 ay geçti açıklama yapıyorlar. Kızılay Başkanı da haberim yoktu demişti. Kızılay gibi 155 yıllık bir Kuruluşun depremde çadır satması bir fiyasko. Haberimiz yoktu denmesi daha da büyük bir fiyasko. İnanalım mı buna? Bal gibi de haberiniz vardı. Zaten haberleri yoksa o makamlarda niye oturuyorsunuz biraz utanmanız varsa istifa edin çekin gidin. Genel Başkanımızın ilk 100 günde yapılacaklar listesinde vaat ettiği gibi Kızılay artık ticarethane olmayacak.” şeklinde konuştu

Malatya’da birçok ağır hasarlı binanın yıkımında dikkatli davranılmadığı için hasarsız ya da hafif hasarlı binalarında ağır hasarlıya dönüştüğünü ifade eden Ağbaba, şöyle devam etti:

“Onlarca örneği var. Örneğin DEVA Partisinin bulunduğu bina hafif hasarlı ama yıkım yapılırken maalesef dikkatsizlik sonucunda ağır hasarlıya dönüşmüş durumda. Malatya da ki yıkımlar plansız ve düzensiz. Bu konuyu gündemde tutacağız ve takipçisi olacağız. Hem ağır hasarlı binalara hafif hasarlı verilenleri takip edeceğiz hem de bu konuyu.”

Ağbaba, depremden sonra don ve yağışlarda Malatyalı kayısı üreticisinin zor durumda kaldığını söyleyerek, “Görevlilerin mutlaka Malatyalıya sahip çıkması gerekiyor. Don ve dolu kayısının sigorta kapsamında yer alırken aşırı yağışlar bu kapsamda yer almıyor. Aşırı yağışlarında bu kapsama alınması gerekiyor.” diye konuştu.

Deprem bölgesinde seçimde oy kullanmak isteyenlere devletin gereken kolaylığı yapması gerektiğini belirten Ağbaba, “THY gerekirse ek sefer yapması gerekiyor. Oy kullanmak isteyenleri THY ve devlet demir yolları ücretsiz taşımalı. Malatyalılar lütfen şehrinize dönün ve şehrinize sahip çıkın.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın