1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Akşener’den İstanbul depremi uyarısı: “Türkiye’nin beka sorunu tavan yapar”

Akşener’den İstanbul depremi uyarısı: “Türkiye’nin beka sorunu tavan yapar”

- - 4 dk okuma süresi
5

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’daki koordinasyon merkezini ziyaret etti.

Yapılan çalışmalara ilişkin bilgi alan Akşener, “Bu çadırın içini şereflendiren her bir arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Basın mensuplarına da teşekkür ediyorum. Türkiye deprem bölgesinde yaşananları sizler sayesinde öğrendi. Sizler sayesinde yardım konvoylarının sayısı arttı. Çok zor şartlar altında çalıştınız. Aynı bir depremzede gibi aynı yokluklarla aynı zorluklarla çalıştınız. Çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Akşener, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dileyerek, “Hatay’a geldikten ‘Sürekli bir biçimde aralıklı olarak buraya geleceğim. Son durumları görüp kamuoyuna aktaracağım’ diye söz vermiştim. Bu sözümün gereği olarak Hatay’dayız. Yarın da Kahramanmaraş’a, ondan sonra Adıyaman ve diğer şehirlerimize gidip son durumu göreceğiz.” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın açıklamalarına işaret eden Akşener, “Epeyce bir mesafe alındığını gösteriyor. İçimize su serpti.” ifadelerini kullandı.

Akşener, Türkiye’de beka kavramı üzerinden seçim yapıldığının mesajını vererek, “Sanki bir taraf Türkiye’yi satacakmış, bir taraf da sattırmıyormuş gibi; bir taraf hain, bir taraf da o hainliğe karşı çıkarmış gibi lanse edildi. Bunun propagandası yapıldı. Birbirimize düşürüldük.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin bakasıyla ilgili asıl sorunların iş bilmemekten kaynaklanan hatalar ve kusurlar sonucu ortaya çıkan acılar olduğunu vurgulayan Akşener, “Hakikaten çok büyük bir afet ama bu ucube sistemin getirdiği bir sonuç olarak da asrın felaketine dönüşmüştür. Afet Allah’tan gelmedir doğru ama onun tedbirini almak iktidardadır.” dedi.

Akşener, gerekli tedbirlerin alınmamasından, beceriksizliğin tavan yapmasından, Türkiye’nin tüm kurumlarının içinin boşaltılmasından, devletin memuru olması gerekenlerin iktidarın il-ilçe başkanı gibi çalışmaya zorlanmasından dolayı deprem sonrası yaşananların ortaya çıktığını kaydederek, “Eğer İstanbul depremini de aynı beceriksizlikle karşılarsak Türkiye’nin beka sorunu tavan yapar. Dolayısıyla tedbir alınması lazım.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem sabahı bütün siyasi partilerin genel başkanlarını bir araya getirmesi gerektiğini ifade eden Akşener, “Fikirlerimizi söyleseydik, bütün imkanlarımızı bir araya getirseydik bu deprem nasıl yönetilirdi? Acaba acılarımız daha az nasıl hissettirilebilirdi? Dertlerin çözümü daha hızlı nasıl sağlanabilirdi?” diye sordu.

Akşener, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün 2009’da değiştirildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün özelliği şuydu; yanlış hatırlamıyorsam 7 bin civarında memur vardı. Onun her birinin eğittiği sivil insanlardan oluşan 35 bin kişi vardı. Bu ne demek biliyor musunuz? İster sel, ister deprem, ister yangın; şu hareket yapıldığında hazır. Kimisi tornacı, kimisi tıp doktoru, kimisi pilot. Devletin maaş ödemediği, sivil olarak vatandaşlık görevinin yerine getirildiği bir sistemdi. Onun iyileştirilmesini sağlayıp AFAD’ı kurabilirdiniz.”

Akşener, “Belediyelerin yaptıkları yardımların önüne geçip, onlara AK Partili gibi bir sistem bulunuyorsa ayıptır, günahtır. Bari burada kutuplaştırmayı, bari burada kurnazlığı, bari burada yangından mal kaçırma eylemini bırakın kardeşim” diye ekledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir