1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Altının gözü FED kararında

Altının gözü FED kararında

- - 2 dk okuma süresi
167
altin 4

FED toplantısının başladığı günde altın yeşilde bir kapanış yaparak kazançlı bir seansı geride bıraktı. 1632 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu pozitif bir hareketin içerisinde oldu. Dün ABD’de açıklanan PMI verisi dikkatle takip edilirken, Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi 50,4 olarak açıklanırken hem beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş oldu hem de 50’nin üzerinde açıklanarak büyüme bölgesinde kalmış oldu. Bu veri sonrası altının tepkisi pozitif yönlü kalmaya devam ederken günü 1647 dolar/onstan yüzde 0,9 kazançla tamamladı.

 

Gümüş ise dünkü seansta 20 dolar/onsun üzerini test ederek üç haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. 19,16 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, 20,03 dolar/onsla seansın en yük seviyesini kaydetti. Seans kapanışını ise 19,63 dolar/onstan yapan sarı maden, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 2,4 kayıp yazmış oldu.

 

Platin gümüşün ardından günün bir diğer çok değer kazanan kıymetli madeni olurken, yüzde 2’nin üzerinde değer kazancı yaşadı. 938 dolar/ons seviyesinden güne başlayan platin, 958 dolar/onstan günlük kapanış yaparak yüzde 2,1 değer kazancıyla seansı tamamladı.

 

Paladyum ise üç günlük satış serisinin ardından dünkü seansta yeşile dönmeyi başardı. 1828 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, 1868 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 2,2 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 9 dolar/onsla gerçekleşirken, işlem hacmi ortalamanın seyretti.  Toplamda 2.687 kg altın ve 1848 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

Kaynak TROY

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın