1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Arkeologlar Çin’in merkezinde 570 antik mezar buldu

Arkeologlar Çin’in merkezinde 570 antik mezar buldu

- - 1 dk okuma süresi
8
screenshot 3 600 x 400 18

Arkeologlar, Orta Çin’in Sanmenxia şehrinde MÖ 770-476 arasında hüküm süren Qing Hanedanlığı’ndan 1900’lü yılların başına kadar olan döneme ait 570 antik mezardan oluşan bir küme keşfetti.

Sanmenxia Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsü, Eylül 2021-2022 döneminde yapılan kazılarda bulunan tüm antik mezarların şehrin batısındaki Shanzhoucheng bölgesinde bulunduğunu açıkladı.

Arkeologlar, mezarlardan bronz tripodlar, çömlekler ve tabaklar da dahil olmak üzere 3 binden fazla gömü nesnesi ortaya çıkardı. Özellikle, şehrin kuruluşundan bu yana ilk kez Savaşan Devletler Dönemi’ne (MÖ 475-221) ait üç set bronz çan bulundu.

Enstitüden Yan Fei, “Antik mezarlar arasında 228’si İlkbahar ve Sonbahar Dönemi ile Savaşan Devletler Dönemi’ne kadar uzanıyor. Bölgeye yoğun bir şekilde dağılmış durumdalar ancak mezarlar oldukça düzenli görünüyor” dedi.

Yan, Shanzhoucheng’in tüm mezarlık düzeninin iyi korunmuş ve düzenli olduğunu, bunun da batı Henan eyaletindeki dönem boyunca mezarlık düzenleri ve sosyo-politik değişikliklerin incelenmesi için değerli arkeolojik veriler sağladığını belirtti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir