1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Asya borsaları enflasyon öncesi karışık seyretti

Asya borsaları enflasyon öncesi karışık seyretti

- - 7 dk okuma süresi
53
9217736914

Günlük Borsa Yorumu

Borsa endeksi önceki günkü agresif yükselişin ardından dün günü %0.63 yükselişle tamamladı. Endeks 5124 kapanışı ile 17 Mart tarihinden sonra yeniden 50 ve 22 günlük ortalamalarının üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Akbank, Hektaş, Koç holding, Garanti Bankası ve Ereğli endekse puan bazında en fazla katkı sağlayan tarafta oldular. Şişe Cam, Sasa, Tüpraş, THY ve Aselsan ise endekste baskı yaratan tarafta kaldılar. Sigorta sektörü açıklanan prim üretim rakamlarının pozitif algılanması ile hareketli olurken, diğer hareketli sektörler Çimento, Bankacılık ve İnşaat sektörü oldu. Spor endeksi düşen tarafta olurken, Halka arz endeksi hisselerinde yine satışların etkili olduğu görüldü. Şubat ayı Sanayi Üretim endeksi aylık bazda %6 düşerken, yıllık düşüş %8.2 oldu. Depremin veri üzerinde net bir etkisi var. Buna karşın genel olarak beklentiler 2Ç ve 3Ç’de sanayi tarafında iyi performans olacağı yönünde bulunuyor. 5080 ve 5000 seviyeleri günlük destek olarak izlenebilir. 5150 ve 5250 seviyeleri ise direnç olarak takip edilebilir. Bugün içeride önemli veri akışı bulunmuyor. ABD tarafında ise enflasyon verileri günün en önemli verisi olacak.

Şirket Haberleri

AKSEN: 21 Ekim 2022 tarihli Özel Durum Açıklamamızda, Aksa Enerji Üretim A.Ş.'nin %100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. tarafından, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri'ne ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) gerçekleştirdiğimiz başvuruları kamuoyu ile paylaşmıştık. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında ilgili Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri'nin Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesine yönelik süreçler ilerletilmiştir.

GESAN: Şirketimiz, AKÇA HAZIR BETON SAN. VE TİC. A.Ş.'nin Denizli ilinde bulunan arazilerine, 5.1.h kapsamında Öztüketim Arazi Güneş Enerjisi Santralleri yapılması hususunda AKÇA HAZIR BETON SAN. VE TİC. A.Ş. ile anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli toplam 3.471.000, -USD'dir. (Üçmilyondörtyüzyetmişbirbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile anlaşma bedeli 66.886.170, -TL)

ASTOR: Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından, 29.12.2022 tarihinde gerçekleştirilen "TD22001744 – Havalı Hücre & Köşk Standart Alımı" ihalesi kapsamında yapılan ihalede en uygun teklif Şirketimizce verilerek, ihale konusu 5.795.000.-USD (Beşmilyonyediyüzdoksanbeşbin Amerikan Doları – 111.685.296.- TL Yüzonbirmilyon altıyüzseksenbeşbin ikiyüzdoksanaltı Türk Lirası – TCMB satış kuru alınmıştır.) bedelindeki iş uhdemizde kalmıştır.

SMRTG: Şirketimizin bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş. ile yurt içinde yerleşik bir müşterisi arasında Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 84.224.943 TL karşılığı tutarda yurt içi satış sözleşmesi imzalanmıştır.

Pay Alım ve Satım Haberleri

KLSYN: 15 Şubat 2023 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 10 Nisan 2023 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 10 Nisan 2023 tarihinde 3,21-3,23 TL fiyattan toplamda 204.357 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu KLSYN payları toplam 2.542.841 adet olmuştur. (Şirket sermayesine oranı %0,59)

“Küresel piyasalarda son durum”

“Asya borsaları enflasyon öncesi karışık seyretti”

Bugün ABD’de açıklanacak Mart ayı enflasyon verisi öncesi Asya borsaları karışık bir seyir izledi. Manşet enflasyonda yavaşlama beklenirken, çekirdek enflasyonun inatçı konumunu sürdürmesi bekleniyor.

Japonya endeksi 0,6% üzerinde yükseliş yaşarken, Çin endeksi 0,5% civarı pozitif seyretti. Hong Kong endeksi ise 0,6% civarı kayıp yaşadı. ABD endeks vadelileri Asya seansında önceki günün kapanışlar seviyelerine yakın seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,43% bölgesinde seyrediyor, Dolar endeksi ise dün yaşadığı düşüş ardından sakin kaldı.

Chicago Fed Başkanı Goolsbee merkez bankalarının sabırlı olması gerektiğini belirtirken, New York Fed Başkanı Williams enflasyonla mücadele için daha fazla yapılması gereken şey olduğunu açıkladı. Enflasyon verisi öncesi, Fed’in Mayıs ayında 25 baz puan faiz artıracağı beklentisi ana senaryo olmayı sürdürüyor.

ABD

  • Mart Ayı Enflasyonu

Piyasalar Fed’in Mayıs toplantısında faiz artırım ihtimaline şüpheyle yaklaşırken, bu ihtimali en çok etkileyebilecek verilerden biri enflasyon rakamları olacak. Şubat ayında çekirdek enflasyon 0,5%’lik artış gerçekleştirmiş, bu da yıllık bazdaki çekirdek enflasyonu 5,6%’dan’dan 5,5%’e çıkarmıştı.

Piyasa beklentisi manşet enflasyonun baskılanma eğilimini sürdürerek 6%’nın altına ineceği yönünde. Ancak bu aşamada OPEC kararı ardından özellikle Nisan ayı enflasyonuna ilişkin beklentiler merak ediliyor olacak. Çünkü çekirdek enflasyon inatçı görünümünü sürdürerek Fed’in 2% enflasyon hedefini zora sokmaya devam ediyor. Çekirdek enflasyon için piyasa beklentisi aylık bazda 0,4% artışla yıllık bazdaki rakamın tekrar 5,6%’ya çıkabileceği yönünde.

  • FOMC Toplantı Tutanakları

Fed Mart ayı toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak 4,75 – 5% aralığına çıkarmıştı. Bu aşamada piyasa katılımcılarının yılın devamında faizlerin indirilebileceği beklentisinin aksine, Fed’in yıl sonunda 5,1% faiz beklentisini görmüştü. Fed Başkanı Powell da yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar faiz indirimi öngörmediğini belirtmişti. FOMC toplantı tutanaklarında konuya ilişkin, özellikle de az değinilen bankacılık krizine ilişkin detaylara ulaşmaya çalışacağız.

Performans Tablosu

ekran alintisi 1681277342

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın