1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Asya borsaları tutanaklar sonrası karışık seyretti

Asya borsaları tutanaklar sonrası karışık seyretti

- - 7 dk okuma süresi
30
8387096261

Günlük Borsa Yorumu

Endeks günü %0.43 yükselişle kapadı. Pazartesi günkü sert yükselişe kıyasla yukarı hareket ivme kaybediyor. İşlem hacminde ise artış görülüyor. Önceki gün hareketli olan Elektrik, İnşaat ve Çimento sektörleri, dün kar satışları yaşarken, Bankacılık endeksi hisselerinde pozitif hava devam etti. Endeks 4500-5500 aralığı olarak takip ettiğimiz bant içerisinde olumlu birkaç gün yaşıyor diyebiliriz. Ancak seçim öncesi bu aralık içerisinde dalgalanmaların devam etmesi olasılığı halen devam ediyor. SASA, Akbank ve Aselsan endekse en büyük katkı veren hisseler olurken, Gesan, Hektaş ve Oyak Çimento endekse en fazla baskı yaratan hisseler oldu. İçeride dün Şubat ayı ciro endeksleri açıklanırken, toplam ciro endeksi aylık %5 geriledi. Yıllık artış %68 oldu. İnşaat ciro endeksi ise %5.1 artış gösterdi, yıllık artış %136 oldu. Perakende satış hacmi ise %6.5 geriledi, yıllık büyüme %93 seviyesinde oluştu. Şubat verilerinde deprem etkisini hissediyoruz. Hava meydanlarında ise yolcu sayısı Ocak Mart döneminde %31.7 artarken, iç hat yolcu sayısı %48.3, iç hat yolcu sayısı %17.6 arttı. Yarın içeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dışarıda ise ABD tarafında ÜFE verileri ve Euro bölgesinde Sanayi üretimi verileri izlenecek.

Şirket Haberleri

PNLSN: Şirketimiz, Ankara merkezli özel bir firmadan, 12.04.2023 tarihinde, toplam bedeli KDV dahil 79.650.108,20 TL. (yetmişdokuzmilyon altıyüzellibin yüzsekiz Türk Lirası ve yirmi kuruş) tutarında 3 (üç) ayrı sandviç panel siparişi almıştır.

DESPEC: Şirketimiz Edwaybuy International Telekomünikasyon İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi ile +360 markalı ürünlerin Türkiye'deki tek distribütörü olmasını sağlayan anlaşmayı imzaladı. IoT (Nesnelerin interneti) ve akıllı cihazların inovasyonuna odaklanan +360, dünyanın dört bir yanındaki insanlara lider teknolojisiyle donatılmış akıllı ve güvenli bir yaşam tarzı sunmayı hedeflemektedir. Ürün grupları arasında robot süpürgeler, akıllı saatler, akıllı ev güvenliği sistemleri, akıllı giyilebilir ürünler ve araç içi kameraları öne çıkmaktadır. Şirketimiz bu ürünlerin satışından yıllık 15 milyon Amerikan doları satış hedeflemektedir.

KOZAL: Şirketimiz Ağrı Mollakara Altın ve Gümüş Madeni Projesi için Haziran 2022 döneminde güncel veriler ile revize edilerek yeniden başlatılan ÇED sürecinde, ilgili çalışmalar yapılarak tamamlanan ÇED raporu; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na sunulmuş olup, inceleme ve değerlendirme süreci başlamıştır. Sürecin devamında Bakanlığımız ve ilgili kurumların görüş, değerlendirme ve uygunluklarına göre raporun nihai edilmesi ile onay sürecine geçilecektir.

SMRTG: Şirketimizin bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş. ile yurt içinde yerleşik bir müşterisi arasında Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 84.224.943 TL karşılığı tutarda yurt içi satış sözleşmesi imzalanmıştır.

Pay Alım ve Satım Haberleri

MEDTR: 9 Ocak 2023 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 12 Nisan 2023 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 12 Nisan 2023 tarihinde 30,14 TL-30,46 TL fiyat aralığından (ortalama 30,31 TL) 9.983 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu MEDTR payları toplam 879.028 adet olmuştur. (Şirket sermayesine oranı %0,73868)

“Küresel Piyasalarda Son Durum”

“Asya borsaları tutanaklar sonrası karışık seyretti”

ABD’de enflasyonun Mart ayında gerilediğini gösteren veriler ardından pozitif seyreden endeksler, dün akşam yayımlanan FOMC toplantı tutanaklarında büyümeye ilişkin endişelerin vurgulanmasıyla birlikte karışık bir seyre büründü.

Japonya ve Çin endeksleri önceki gün kapanış seviyelerine yakın seyrederken, Hong Kong’da endeks 0,5% civarı kayıp yaşadı. ABD endeks vadelileri ise dün yaşanan düşüş ardından karışık bir seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,41% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi dün yaşadığı düşüş ardından Asya seansında sakin seyretti.

ABD’de dün Mart ayına ilişkin enflasyonun gerilediğini gösteren veri, çekirdek enflasyondaki yükselişe rağmen piyasaları pozitif etkilemiş, Doları baskılamıştı. FOMC toplantı tutanaklarında ise bankacılık gündeminin büyümeyi etkileyebileceği, bu gelişme ile birlikte Mart ayındaki faiz artırım kararının aslında düşünülenden daha fazla sorgulanarak alındığı ortaya çıktı.

ABD

  • Mart Ayı Üretici Fiyat Endeksi

Fed’in faiz artırım ihtimali piyasaların odak noktasındayken, hafta ortasında açıklanacak TÜFE rakamları ardından bu kez ÜFE rakamları takip edilecek. Sonraki dönemde TÜFE’ye etki etmesi beklenen ÜFE rakamlarında, özellikle çekirdek gösterge de dahil olmak üzere daha ılımlı bir seyir izleniyor. Ancak Mart ayı verisi olması nedeniyle, OPEC kararları sonrası yükselen petrol fiyatlarının en erken Nisan ayıyla birlikte göstergelerde etkisini hissettirebileceği de unutulmamalı.

Performans Tablosu

ekran alintisi 1681363809

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın