1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Asya borsalarında karışık seyir

Asya borsalarında karışık seyir

- - 8 dk okuma süresi
31
finance 7 11

Günlük borsa yorumu

Borsa endeksi oynak günlerine devam ederken, önceki günkü düşüşün ardından günü %1.92 yükselişle kapadı. THY, Tupraş, Şise, Ford Otosan, Turkcell endekse katkı sağlayan taraf olurken, Sasa, Kontrolmatik, Fenerbahçe endeks üzerinde sınırlı da olsa negatif baskı yarattı. Endeksin tekrar 4950 seviyesinin üzerinde kapatmış olması teknik açıdan olumlu. Ancak dalgalı seyirlerin devam edeceğine yönelik düşüncemizi koruyoruz. Bu nedenle birkaç gündür yaşanan düşüşler ne kadar anlamlı ise dünkü yükselişe de o kadar anlam yüklemek doğru olacaktır. 5070 ve 5140 seviyeleri yakın dirençler olurken, 4895 seviyesi destek olarak izlenebilir. Fed beklentilere paralel faizini 25bps artırırken, basın toplantısında gelen sorularda faiz indirimi beklentilerini bu yıl için ortadan kaldırdı. Karar piyasalar tarafından dolar negatif algılanırken, ABD endekslerinde dalgalı seyirlerin ardından satış baskısı etkili oldu. Açıklamaların küresel piyasalarda GOÜ piyasaları açısından önemli bir algı değişikliği yaratmayacağını düşünüyoruz. BIST100 endeksinde dalgalı seyirler seçim süresince devam edebilir.

Şirket haberleri

ESCOM: Bağlı ortaklığımız Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş,  halen %9 pay sahibi olduğu Bakiyem Ödeme Çözümleri ve Teknolojileri A.Ş’den 829.800TL bedelle ilave %1 pay alarak toplam payını %10’a yükseltmeye karar vermiştir.

ASTOR: 2 ayrı Yurtiçi Dağıtım şirketi ile toplam 4.937.275,75.- USD (Dörtmilyondokuzyüzotuzyedibinikiyüzyetmişbeş AmerikanDolarıYetmişbeşsent) tutarında  “Anahtarlama Ürünü” sözleşmesi imzalanmıştır.

GESAN: 17/02/2023 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) şirketimizin, Doğu Avrupa’da yerleşik uluslararası yatırımcı bir firma ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Probiştip Bölgesi’nde, finansmanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlanan ‘’Anahtar Teslim Güneş Enerjisi Santrali Yapımı İşi” için anlaşmaya vardığı bildirilmişti. Söz konusu Güneş Enerjisi Santrali için yapılması planlanan Trafo Merkezi için de yatırımcı firma ile anlaşmaya varılmıştır. Ek anlaşma bedeli 5.980.000, -Euro’dur. (Beşmilyondokuzyüzseksenbin, Euro) (Güncel baz Euro/TL kuru ile ek anlaşma bedeli 122.769.400, -TL’dir.)

INDES: Şirketimiz e-ticaret yazılımları, özel e-ticaret çözümleri ve tasarım hizmetleri sunan Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında İndeks Bilgisayar, Ticimax’ın Türkiye’deki tek yetkili distribütör firması oldu.

YEOTK: Şirketimiz ile Azerbaycan’daki bir müşterisi arasında 330 KV Yüksek Gerilim ekipmaları temini (mühendislik, tedarik, montaj, test ve devreye alma) amacıyla, 708.000 EUR bedelle sözleşme imzalanmıştır.

Pay alım ve satım haberleri

ESCOM: 22.03.2023 tarihinde 20,50 TL fiyattan 100.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketimizin sahip olduğu INVEO payları 1.374.346 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,57)

INVEO: 22.03.2023 tarihinde 20,50 TL fiyattan 100.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketimizin sahip olduğu INVEO payları 1.374.346 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,57)

“Küresel piyasalarda son durum”

“Asya borsalarında karışık seyir”

  • Powell yeni artırım ihtimaline kapıyı açık bıraktı

  • Yellen’dan banka açıklaması

  • İngiltere, İsviçre ve Türkiye’de faiz kararları izlenecek

Fed’in faiz artırımı ardından Başkan Powell’ın enflasyonla mücadele için faiz artırımlarına devam edilebileceği açıklaması ve yılsonu faiz beklentilerinin değişmemesi piyasaların karışık bir seyir izlemesine neden oldu. Buna karşın piyasaların hala faizin sabit kalabileceği ihtimalini ana senaryo kabul etmeyi sürdürmesi Dolar endeksi ve tahvil getirileri tarafında baskıya neden oldu.

Japonya ve Çin endeksleri negatif seyrederken, Hong Kong Endeksi 0,8% civarın kazanım yaşadı. ABD endeks vadelileri 0,4 – 0,5% aralığında yükseliş gerçekleştirdi.

Gerek Powell’ın açıklamaları, gerekse projeksiyonlar, faiz artırımlarının devam edebileceğini gösterirken, Powell ayrıca bu yıl faiz indirimi beklemediklerini de ifade etti. Powell, bankacılık krizi konusunda regülatörlerin uygulamalarıyla birlikte daha güvenli bir ortamı işaret etse de, Hazine Bakanı Yellen bunun tersi sayılabilecek bir açıklama yaptı.

 İNGİLTERE

  • Para Politikası Beyanatı

Haftanın önemli başlıklarından biri de İngiltere Merkez Bankası (BoE) beyanatı olacak. Birçok anket Banka’nın faiz döngüsünü 25 baz puanlık son bir artırım ile sonlandıracağını öngörüyor. Bankacılıkta yaşanan sorunlarla birlikte daha agresif senaryolar törpülenirken, swap piyasalarında 25 baz puanlık faiz artırımı bile değişiklik yapılmama ihtimaliyle başa baş duruyor.

Para Politikası Kurulu görüşleri de bu süreçte ayrışarak belirsizliği artırıyor. Kurul üyesi Haskel enflasyonla mücadeleye vurgu yaparken, Tenreyro faizlerin şimdiden çok yüksek olduğu ve önümüzdeki toplantılarda indirim yönünde oy kullanabileceğini belirtti.

Ada ülkesinde enflasyon Ocak ayında 10,5%’e gevşese de, Çarşamba günü Şubat ayına ilişkin açıklanacak enflasyon verisi önemli olacak. Öte yandan yine baz anketler, yılın ilk ve ikinci çeyreğinde daralma öngörerek resesyon beklentisini öne çıkarmış durumda. Dolayısıyla faiz kararı içinde bankacılık sorununun büyümeye beklentilerine etkisi ve yüksek enflasyon konuları etkili olacak.

TÜRKİYE

  • Para Politikası Beyanatı

TCMB Şubat ayında politika faizini 50 baz puan indirerek 8,5%’e getirmişti. Yaşanan deprem felaketiyle birlikte daha gevşet finansal koşullara duyulan ihtiyaç, piyasa beklentisi olan faizin sabit bırakılacağı senaryosunun gerçekleşmemesine neden olmuştu. Enflasyonun Ekim ayında 85,51%’i görmesinin ardından Şubat ayında 55,18%’e kadar gevşemesi sonrasında anketlerde karışık bir tablo söz konusu. Foreks anketinde medyan 25 baz puanlık faiz artırımı yönünde olsa da, katılımcıların yarısının faizin sabit bırakılacağı, diğer yarısının da 50 baz puanlık faiz artırımı tahmininde bulunduğu görülüyor.

ABD

  • Yeni Konut Satışları

ABD’de yeni konut satışları Ocak ayında 7,2%’lik artışla 670 bin olarak gerçekleşmişti. Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyelere ulaşan satışlar, birçok konut göstergesi arasında toparlanma işareti veren tek veri denebilir. Piyasa beklentisi Şubat ayı satışlarının 650 bin düzeyinde oluşacağı yönünde.

Performans tablosu

ekran alintisi 1679549699

Günün önemli takvim verileri

Zaman

Parite

Haber

Beklenti

Önceki

10:00

TRY

Tüketici Güveni (Mar)

 

82,5

14:00

TRY

Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Mar)

8,50%

8,50%

15:00

GBP

Faiz Oranı Kararı (Mar)

4,25%

4,00%

15:00

GBP

Para Politikası Kurulu (MPC) Toplantı Özeti

 

 

15:30

USD

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları

197K

192K

17:00

USD

Yeni Konut Satışları (Şub )

640K

670K

Kaynak GCM Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın