1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Asya hisse senedi piyasalarında pozitif fiyatlamalar

Asya hisse senedi piyasalarında pozitif fiyatlamalar

- - 3 dk okuma süresi
111
finance 352 1

Bugün Ne Bekliyoruz? Çin’de uluslararası yolculara yönelik karantina tedbirine son verileceğinin duyurulması sonrasında Asya hisse senedi piyasalarında pozitif fiyatlamalar görmekteyiz. Bu sabah Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,87, Shenzhen Bileşik Endeksi %1,05 yükseldi. Japonya’da perakende satış hacminin kasımda art arda dokuzuncu kez artmasının ardından Nikkei225 Endeksi %0,16, Topix Endeksi %0,40 arttı. Güney Kore’de Kospi Endeksi %0,64, Kosdaq Bileşik Endeksi %1,17 primli seyretmekte. Hong Kong, Avustralya ve Yeni Zelanda piyasaları Noel bayramı dolayısıyla bugün de kapalı. Dün Çin’de duyurulan karar Pekin’in Kovid-19 ile mücadelede üç yıldır uyguladığı sıfır vaka stratejisine fiili olarak son verdiğini işaret ediyor. Mart 2020’den bu yana yabancı ülkelerden Çin’e gelen yolcuların belirli bir otelde iki ya da üç hafta geçirmesi gerekiyordu. Kararın Asya piyasaları üzerindeki kısa vadeli pozitif etkisi sürebilir. Bugün veri takviminde ABD’de S&P/CS ekim ayına ilişkin 20 Kentte Konut Fiyat Endeksi (KFE) izlenecek. S&P/CS mevsim etkisinden arındırılmış endeks temmuz, ağustos ve eylülde bir önceki aya göre gerilemişti. Eylülde yıllık %10,4 artan endeks, konut fiyatlarındaki artışın yılın ilk çeyreğinden sonra hız kestiğini işaret ediyor. Geçen haftaki veriler de sektördeki yavaşlamanın devam ettiğini göstermişti.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Haftanın ilk işlem gününde Avrupa ve ABD hisse endeksleri Noel bayramı nedeniyle işleme kapalıydı. Ayrıca tatil nedeniyle Dolar Endeksi (DXY) 104,3 puanda ve ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi %3,75 düzeyinde sabit kaldı. EUR/USD paritesi ise sınırlı artışla 1,064 düzeyine yükseldi. Emtia grubundan ons altın 1.800USD’nin hemen altında kalırken Brent petrol varil başına 84USD oldu.

Güne alıcılı başlayan BIST 100 Endeksi’nde kapanışa doğru gelen satış etkili olsa da %0,9’luk artış kaydedildi. Böylece günlük kapanış rekoru 5.504,09 puana yükseldi. Endeks’in işlem hacmi ise 92,67 milyar TL olarak gerçekleşti. Kur tarafında ve gram altında yatay fiyatlamalar hâkim oldu. TCMB’nin aralık ayına dair açıkladığı verilere göre Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) 0,1 puan azalarak 97,8 seviyesine geriledi. Verinin 100 puanın altında olması, ekonomik faaliyetlere ilişkin güvenin azaldığını ve görünümün kötümser olduğunu işaret etmektedir. Aynı dönemde Kapasite Kullanım Oranı (KKO) 0,6 puan artarak %76,5 düzeyine yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın