1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Asya piyasalarında bu sabah satış ağırlıklı bir seyir izlenmekte

Asya piyasalarında bu sabah satış ağırlıklı bir seyir izlenmekte

- - 4 dk okuma süresi
171
screenshot 5 4 2

Bugün Ne Bekliyoruz? Asya hisse senedi piyasalarında bu sabah satış ağırlıklı bir seyir izlenmektedir. Hong Kong Hang Seng Endeksi iki günlük Noel tatilinin ardından ilk işlem gününde %1,69 yükseldi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,14, Shenzhen Bileşik Endeksi %0,73 düştü. Hafta başında, Pekin’in uluslararası yolculara yönelik karantina tedbirlerini kaldıracağını açıklaması Asya piyasalarını olumlu etkilemişti. Bununla birlikte Çin’in yeniden açılmasının küresel enflasyonu tetikleyeceği endişesi tahvil piyasalarında faizlerin yükselmesine neden oluyor. Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) aralık toplantısına ilişkin bu sabah yayınlanan tutanakların ardından Nikkei225 Endeksi %0,56, Topix Endeksi %0,18 geriledi. Tutanaklarda getiri eğrisi kontrolünde bandın genişletilmesi kararının parasal genişlemenin yönünü değiştirmeyi amaçlamadığını, mevcut genişleyici para politikasını daha sürdürülebilir kılmayı amaçladığını belirtildi. Güney Kore’de Kospi Endeksi %2,07, Kosdaq Bileşik Endeksi %1,61 ekside seyretmekte. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün yatay seyretmektedir. Bugün veri takviminde ABD’de kasım ayı bekleyen konut satışları ve bu ayın Richmond Fed İmalat Endeksi takip edilecek. Bekleyen konut satışları mayıs hariç olmak üzere geçen on bir ayın tamamında aylık bazda geriledi; düşüşün kasım ayında da sürmesi bekleniyor. Geçen haftaki konut piyasası verileri ve dün gelen S&P/CS Konut Fiyat Endeksi de sektördeki yavaşlamanın sürdüğünü göstermişti. Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa ve ABD hisse endekslerinde dün karışık bir görünüm hâkim oldu. Avrupa’da DAX Endeksi %0,39 ve CAC 40 Endeksi %0,7 arttı. FTSE 100 Endeksi tatil nedeniyle işlem görmedi. Bölge’nin diğer endekslerindeki ise daha çok satıcılı ve yatay kapanışlar gerçekleşti. ABD’de Nasdaq Bileşik Endeksi %1,38 ve S&P 500 Endeksi %0,41 düştü. Dow Jones Endeksi hafifçe alıcılı fiyatlandı. Dolar Endeksi (DXY) 104,2 puanda ve EUR/USD paritesi 1,064 seviyesinde yatay kaldı. ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi 10,1bp artarak yaklaşık 1,5 aylık aradan sonra yeniden %3,85’e ulaştı. Kıymetli madenlerden ons altın %0,8 değerlendi ve yeniden 1.800USD’nin üzerine yükseldi. Brent petrol ise %0,6 artarak varil başına 85USD’den işlem gördü. ABD’de 20 kentte S&P/CS Konut Fiyat Endeksi (KFE) ekimde önceki aya göre %0,5 geriledi. Böylece yüksek kredi faizlerinin etkisiyle 20 kentte KFE dördüncü ayda da düştü. Kasım ayı öncü verilerine göre ülkenin mal ticaret açığı beklenenden fazla düşerek 83,4 milyar USD’ye kadar geriledi. Ekim 2021’de 82,9 milyar USD olan açık Mart 2022’de 125,3 milyar USD’ye kadar yükselmiş ve akabinde kademeli olarak gerilemeye başlamıştı.

BIST 100 Endeksi aralıksız sekiz işlem günü boyunca yükseldikten sonra dün %1,26 düştü. Böylece Endeks günü 5.434,51 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 101,42 milyar TL olarak gerçekleşti. Ayrıca art arda sekiz hafta yükselen Endeks, bu haftanın ilk iki işlem gününde %0,37 düştü. Kur tarafında yatay fiyatlamalar hâkim oldu. Gram altınsa ons altından destek bularak 9 TL değerlendi ve 1.088 TL’ye ulaştı

Kaynak Piramit Menkul

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın