1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Asya piyasalarında satıcılı bir seyir izlenmekte

Asya piyasalarında satıcılı bir seyir izlenmekte

- - 3 dk okuma süresi
72
finance 369 2

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD hisse senetlerinin günü kayıpla tamamlamalarının ardından bu sabah Asya piyasalarında satıcılı bir seyir izlenmektedir. Japonya’da Nikkei225 Endeksi %1,09, Topix Endeksi %0,80 düştü. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,55, Shenzhen Bileşik Endeksi hafifçe gerilerken Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,09 düştü. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün %0,88 geriledi. Çin’in pandemi tedbirlerini kaldırma kararı küresel ölçekte yeni bir Kovid dalgasının tetiklenebileceğine ilişkin endişeleri artırıyor. Yurt dışında bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt içinde yılın son ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi takip edilecek. Tüketici güveni aralıkta azalırken hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükseldi. Aynı dönemde imalat sektörü güveni hafifçe arttı.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Hafta ortasında hem Avrupa hem de ABD hisse senedi endeksleri negatif bir görünüm ortaya koydu. Almanya’da DAX Endeksi %0,5 ve Fransa’da CAC 40 Endeksi %0,61 düştü. İngiltere’de FTSE 100 Endeksi Noel Bayramı tatilinin ardından haftaya %0,32 artışla başlayarak bölgeden pozitif ayrıştı. ABD endeksleri günü %1’i aşan düşüşlerle tamamladı. Dolar Endeksi (DXY) 0,3 puan artarak 104,5 puana ulaştı. DXY’deki artışa bağlı olarak EUR/USD paritesi 1,06 seviyesine geriledi. Ons altın %0,47 değer kaybederek 1.804USD’ye geriledi. ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi 3,6bp’lik artışla yukarı yönlü hareketini korudu ve %3,89’a ulaştı. Emtia grubundan Brent petrol %1,49 düşerek varil başına 84USD düzeyine indi. ABD’de bekleyen konut satışlarının kasımda aylık bazda %1,8 düşmesi beklenirken %4’lük düşüş gerçekleşti. Bu durum ABD konut piyasası sektöründeki yavaşlamanın sürdüğünü gösteren bir diğer gelişme oldu.

BIST 100 Endeksi dün %1,64 düşüşle küresel hisse endekslerine paralel olarak günü negatif tamamladı. Gün boyunca aşağı yönlü hareketini koruyan Endeks, 5.345,61 puanda kapanış yaptı. Böylece Endeks hafta başından ortasına kadar %2’lik düşüş kaydetmiş oldu. Gösterge Endeks’in dünkü işlem hacmi ise 106,48 milyar TL olarak gerçekleşti. USD/TRY kuru yatay alıcılı fiyatlanırken EUR/TRY kuru pariteye bağlı olarak hafifçe geriledi. Gram altın da sınırlı düşüşle 1.086 TL düzeyine indi.

Kaynak Piramit Menkul

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın