1. Anasayfa
  2. Çevre
  3. Atık malzemelerle yaratılan hikayeler, sanatseverlerin yeni gözdesi

Atık malzemelerle yaratılan hikayeler, sanatseverlerin yeni gözdesi

- - 2 dk okuma süresi
139
1668715086 junkdeco

Topladığı atık malzemeleri yeniden yorumlayarak, geçmişte hikayeleri olan objelere yeni senaryolar yazan sanatçı Georgios Fragkoulis’in tasarladığı dekoratif gemiler, dünyanın dört bir yanındaki sanatseverlerin evlerini süslüyor.

Sanatçı Georgios Fragkoulis, eski ve atık eşyalarla yeni hikayeler yaratılmasını sağlayan ‘Junk Art’ın Yunanistan’daki en önemli temsilcilerinden. Midilli Adası’nda yaşayan ve adada atölyesi ile satış mağazası bulunan Fragkoulis; sahilde, sokakta ya da doğada bulduğu tahtaları, plastik malzemeleri, metalleri, eski metal mekanizmaları toplayarak dekoratif objelere dönüştürüyor.

Tamamen el yapımı ve atık malzemelerden tasarlanan bu dekoratif objelerin müdavimleri arasında da dünyaca ünlü isimler var. Bir çok iş adamı ve sanatsever, Fragkoulis’in tasarladığı objeleri koleksiyonlarına katarken, kimisi de özel sipariş veriyor.

1668715067 www junkdeco com 11

Bu gemiler zaman içinde yolculuk etmenizi, düşler kurmanızı ve başkalarının geçmiş hikayelerine yeni anlamlar kazandırmanızı sağlayan tamamen el yapımı hikayelerden oluşuyor. Atılmadan önce birilerinin hayatına ortak olan ve onlara eşlik eden malzemelerin güneş, yağmur, dalgalar ve pasla buluşarak değişmesi, sonrasında da sanatçı Georgios Fragkoulis’in ellerinde yeniden hayat buluyor.

Georgios Fragkoulis her bir malzemenin geçmişte yaşadıklarının yanı sıra büyüleyici bir yolculuk için yeniden anlatacakları olduğunu düşünüyor. Her bir parçası ölümsüzlüğü, yeniden doğmayı ve yok olmaya isyan etmeyi vurgulayan malzemeler çöpe ya da sahile atıldığında aslında ömrünün tamamlamadığını, size yeni hayaller kurduracak birer sanat eserine dönüştürülebileceğini anlatıyor. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın