1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Babacan: “G20’nin görev alanını genişletmek çok önemli olacak”

Babacan: “G20’nin görev alanını genişletmek çok önemli olacak”

- - 5 dk okuma süresi
147
12866d52 fe5f 48dc 927a 197ea4cd8fac 600 x 400 3

Babacan’ın Davos Zirvesi’nde katıldığı toplantılarda yeni jeopolitik dönem, ülkeler arasındaki diyalog, yenilenebilir enerjinin finansmanı ve küresel ekonomik tablo ele alınıyor.

Para politikalarından iklim değişikliğine kadar uzanan geniş yelpazede görüşlerini paylaşan Babacan, dünyanın dört bir yanından Davos Zirvesi’ne gelen katılımcılara “Türkiye’den vazgeçmeyin” mesajı veriyor.

Babacan, zirvenin dördüncü gününde “Gelişmekte olan piyasaları gözden kaçırmamak” temalı oturumda konuşarak, enflasyonla ilgili bir soru üzerine rezerv para ihraç eden merkez bankalarının bilanço büyüklüklerinde 2008-2009 krizinde ve pandemi sürecinde sıçrama yaşandığını hatırlattı.

“Dünyada artık normalleşme zamanı”

Her şeyi normalleştirmenin zamanının geldiğini söyleyen Babacan, “Bu kadar düşük fiyata bu kadar çok likidite sürdürülebilir bir şey değildi. Sonunda enflasyonu vurdu ve merkez bankaları kaçınılmaz olanı yaptı. Merkez bankalarının tedbir olarak likidite sağlamasının önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü pandemi küresel ekonomide çok büyük bir etki yaratabilirdi. Bu yüksek oranda engellendi.” ifadelerini kullandı.

“G20’den çok az yararlanılıyor”

Babacan, son bir yılda ülkeler arasında koordinasyon ve iş birliği eksikliği olduğunu gözlemlediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Burada G20’den çok az yararlanılıyor. G20, dünya nüfusunun üçte ikisinin, dünyadaki ticaretin yüzde 75’inin ve küresel gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 85’inin temsil edildiği bir kuruluştur. Bu çok özel koşullarda G20’nin ülkeler arasında politikaları koordine etmek için daha sık bir araya gelmesi çok önemlidir. G20’nin görev alanını genişletmek ve jeopolitik konuları da gündeme almak çok önemli olacak.”

“Enflasyon savaşamayacağınız bir canavar değil, başa çıkabilirsiniz”

Enflasyonla başa çıkılabileceğini belirten Babacan, “Türkiye için para politikası uzun zamandır çok gevşekti ve negatif faiz oranları çok büyüktü.  Dolayısıyla bunun iç enflasyonumuz üzerinde ek bir etkisi oldu. Ama tüm bunlar, eğer hükümetler ve merkez bankaları akıllıca adımlar atarlarsa tersine çevrilebilir şeyler. Enflasyon, savaşamayacağınız bir canavar ya da onun gibi bir şey değildir.” dedi.

“Türkiye’deki sorunların üstesinden kolaylıkla gelinebilir”

Babacan, “Türkiye’yle ilgili tüm sorunları çözmek çok kolay.” diyerek, “Bunu yapmak için iyi insan kaynakları, rasyonel kararlar gerekiyor. Bunların çok yakında düzeltilebileceğine inanıyorum. Daha iyi kararlarla, daha iyi eylemlerle, dünyanın geri kalanıyla daha iyi bağlantı kurarak tüm bu sorunların kolaylıkla üstesinden gelinebilir.” diye konuştu.

“Hükümet değişikliğinden sonra daha rasyonel bir yaklaşım beklenmeli”

Babacan, “Yatırımcılar Türkiye’deki potansiyele ve risklere nasıl bakmalı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“14 Mayıs’ta seçimlerimiz var ve ben muhalefet partilerinden birinin lideriyim. Seçimlerden sonra, bir hükûmet değişikliği olursa, ki büyük olasılıkla olacaktır, o zaman muhtemelen daha iyi bir insan kaynağı beklentisi olacak ve ekonomik ve finansal yönetim tarafında daha rasyonel bir yaklaşım beklenmelidir. Dört temel alanımız var: Para politikası, maliye politikası, makro ihtiyati tedbir alanı ve yapısal reformlar.”

“Kural temelli politikalar öngörülebilirlik getirecek”

Kurallara dayalı ekonomi politikalarının altını çizen Babacan, “Eğer para politikası, maliye politikası ve makro ihtiyati önlemler için kural temelli bir yaklaşım varsa bu, hükümetin ne yapacağı konusunda büyük miktarda öngörülebilirlik getirecek, merkez bankasının hangi durumlarda ne yapacağını gösterecektir. Kural temelli yaklaşım seçenekleri sınırlıyor ama günün sonunda ülkeye fayda sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

“2050 hedefleri için henüz yeterli finansman yok”

Babacan, ayrıca yenilenebilir enerjiye geçişin finansmanı konusunda rezerv para üreten merkez bankalarını işaret ederek, şunları söyledi:

“Pek çok yeni yatırım alanı var, özellikle yenilenebilir enerji. Eğer uzun vadeli vizyona sahip olunursa kazan-kazan sonucu oluşur. 2050 net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmada çok çok önemli olan yenilenebilir enerji için henüz yeterli finansman yok.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın