1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Babacan: “Orta sınıfı çökertmek, bu ülkeye en büyük ihanettir”

Babacan: “Orta sınıfı çökertmek, bu ülkeye en büyük ihanettir”

- - 4 dk okuma süresi
67
12866d52 fe5f 48dc 927a

Babacan, Türkiye’de son iki yıldır ciddi bir refah kaybının olduğunu ileri sürerek, “Türkiye’de orta direk çöktü. Rahmetli Özal’ın bir tabiri vardı, orta direk. Bir çadırı taşıyan orta direktir. O çadırın direği hem çadırın tamamının aydınlık olmasını sağlar hem de o çadırın direği çadırın en ücra köşelerinin bile ısınmasını sağlar. Sayın Erdoğan’ın son 4-5 yıllık yaptığı orta direği tamamen çökertmek.” ifadelerini kullandı.         

“‘Erdoğan orta direği kasıtlı mı çökertti’ diyorlar”

Orta sınıfın aynı zamanda demokrasi talep ettiğini belirten Babacan, “Daha iyi şartlarda yaşamayı talep eder. Kendi sözünün, kendi iradesinin ülkenin nasıl yönetileceğine yansımasını ister. Orta sınıf çöktü. Bunun kasıtlı olabileceğiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. ‘Acaba Erdoğan orta direği kasıtlı mı çökertti?’ diyorlar. ‘Orta direği çökerteyim, demokrasi talebi falan olmasın’. İnşallah öyle bir şey yoktur. Eğer varsa, bu ülkeye en büyük ihanettir orta sınıfı çökertmek.” dedi.

“Eliniz armut mu topluyor?”

Babacan, altı partinin yarınlarla ilgili hazırlığını ortaya koyduklarını dile getirerek, “Sayın Erdoğan’a soruyorum. Biz hazırız. Sizin hazırlığınız nerede? 2 bin 300 tane eylem var. Siz de kendi eyleminizi koyun ortaya. Eliniz armut mu topluyor? Ne yapıyorsunuz?” diye konuştu.

“Türkiye’yi BAE’nin, Suudi Arabistan’ın 3-5 milyar dolarına muhtaç eden kendisi”

Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ne ilişkin konuşan Babacan, “Biz öyle bir şey yaptık ki bunu Avrupa’da bile başaran çok az. Avrupa bile Türkiye’ye gıptayla bakacak. Türkiye’yi gidip de Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Suudi Arabistan’ın 3-5 milyar dolarına muhtaç eden, direkt devlet başkanlarından, emirlerden, krallardan, veliahtlardan para istemeye muhtaç duruma düşüren kendisi. Kendisi Türkiye’yi muhtaç hale düşürdü.” ifadelerini kullandı.

“Kurun üzerine oturup bastırmaya çalışıyorlar”

Babacan, ülkenin çalışan öğrencileri olduklarını belirterek, “128 milyar dolar vardı ya. Geçen sene en az 100 milyar dolar daha arka kapıdan gizli saklı döviz sattılar. Arka kapıdan gizli saklı döviz satıyorlar. Kuru öyle bastırmaya çalışıyorlar. Kur hareketlenecek, üzerine oturup bastırmaya çalışıyorlar. Nereye kadar? Seçime kadar. Hepsini düzeltiriz inşallah. Ekibimizle beraber çalışmaya alışığız.” dedi.

“Sadece hükümetin dediğiyle iş yapmayın, yazık olur”

Vatandaşlara çağrıda bulunan Babacan, şunları kaydetti:

“SPK diye bağımsız çalışması gereken bir kurum var. Oradaki görevli arkadaşlara sesleniyorum. Hükümetin zoruyla bugün yaptıklarınızın vebali var. Yazık insanlara. Vatandaşlarımıza sesleniyorum. Sağlam ve güvendiğiniz danışmanlar olmadan, sağlam ve güvendiğiniz aracı kuruluşlar olmadan, sağlam bir yatırım danışmanlığı almadan sadece hükûmetin dediğiyle, sağdan soldan duyduklarınızla iş yapmayın. Yazık olur.”

“Devlet, faiz yetmedi, faiz üstüne faiz ödedi”

Babacan, ülkedeki geniş kesimlerin yoksullaştığını öne sürerek, “Türkiye’de hali vakti yerinde olan bir kesim var, varlığı olan kesim. Onlar varlıklarına varlık katıyor. Çünkü devlet şimdiye kadar ödemediği bir faiz ödedi. Kur Korumalı mevduatlara şimdiye kadar ödenmemiş ilave faiz ödedi. Yani faiz yetmedi, faiz üstüne faiz ödedi. Katmerli faiz ödedi. Böylece zaten parası var olanın üzerine para eklendi.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın