1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Bakan Dönmez: “İnandık ve sonunda başaracağımızı biliyorduk”

Bakan Dönmez: “İnandık ve sonunda başaracağımızı biliyorduk”

- - 3 dk okuma süresi
52
3275374985

Bakan Dönmez’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Bugün burada bir ülkenin kaderini değiştiren insanlarla bir aradayız. İnanan, mücadele eden, vazgeçmeyen, her türlü haksızlığa göğüs geren ve sonunda vadedilen zafer ulaşan insanlarla birlikteyiz. Başta liderliğiyle Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Türkiye’nin enerji tarihinde yeni bir çağ açan binlerce kahraman bugün burada bizlerle birlikte.

Bir ülkenin enerji bağımsızlığına giden ilk kıvılcımı ateşlediler. Daha önce Karadeniz’de yabancı şirketlerle birçok sondaj yapmıştık. Ancak hiçbirinde neticeye varamadık. Türkiye’nin bir karar vermesi gerekiyordu. Ya bu şekilde devam edecektik ya da kendi gemilerimizle, kendi insan kaynağımızla ve kendi teknolojimizle yola devam edecektik. Biz ikincisini seçtik. Yerli ve milli bir enerji politikasıyla önce arama, sonra sondaj gemilerimizi filomuza dahil ettik.

Türkiye’nin bugün geldiği nokta; sabrın, azmin, çalışmanın, bir olmanın, beraber olmanın bir sonucudur.

Göğsünde ay yıldız, omuzlarında bir milletin heyecanı umut dolu yarınları, Karadeniz’in hırçın sularını yara yara ilerledi.

Yılmadık, ümitsizliğe kapılmadık. İnandık ve sonunda başaracağımızı biliyorduk. Hz. Mevlana’nın da dediği gibi ‘Umut, hiç bitmeyen bahar mevsimidir. İçinde kar da yağar, fırtına da kopar ancak çiçekler açmaya hep devam eder.’ Geldiğimiz noktada her türlü zorluğa, her türlü ambargoya, her türlü yıldırmaya rağmen hamdolsun başardık. Bir hayalimiz vardı inandık, mücadele ettik. Ay yıldızın yüzünü yere eğmedik. Her türlü önyargıyı yıktık. Direnci kırdık.

Bugün Türkiye’nin enerjide bağımsızlık ateşi Filyos’tan dalga dalga tüm yurda yayılıyor. Bu eser 85 milyonun. Bu gurur tüm Türkiye’nin. Bu başarı Türkiye ile sevinen, Türkiye ile üzülen bütün kardeşlerimizin.

Karadeniz gazı, ilk keşiften üretime kadar dünyanın en kısa sürede yapılan deniz saha geliştirme projesi olarak kayıtlara geçti. İlk fazda 10 kuyuda günlük 10 milyon, ikinci fazda 40 kuyuda günlük 40 milyon metreküp doğalgaz üreteceğiz. Proje tam kapasiteye ulaştığında Türkiye’nin mevcut doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu tek başına karşılayacak. Keşfimiz tüm konutların 35 yıllık doğalgaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip.

Sönmesin diye şafaklarda dalgalanan ay yıldız, keşfin ateşiyle bugünleri değil geleceği de aydınlatıyoruz. 85 milyonun enerjisiyle aydınlık ve güçlü yarınlara hep birlikte ilerliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın