1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Bakan Kurum ile Bakan Nebati, Şanlıurfa’da açıklamalarda bulundu

Bakan Kurum ile Bakan Nebati, Şanlıurfa’da açıklamalarda bulundu

- - 6 dk okuma süresi
9
basliksiz 1 10

Bakan Kurum’un konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Yüzde 90 seviyelerine geldik ve inşallah hızlı bir şekilde diğer illerimizi de tamamlayacağız. Artçı depremler sebebiyle yeniden hasar tespitini yaptığımız illerimiz, ilçelerimiz mevcut ve inşallah önümüzdeki günlerde 11 ilimizde de hasar tespit çalışmalarını tamamlayacağız. E-devlet üzerinden hasar tespit çalışmalarımızın neticelerini vatandaşımıza bildiriyoruz.

Askı sürecine başlayacağız. Hasar tespitlerinin tamamlanmasına müteakip tamamlanan yerlerde valiliklerimize, kaymakamlıklarımıza ve e-Devlet üzerinden askıya geçeceğiz. Burada vatandaşlarımız askı sürecinde hasar tespitlerine itiraz edebilir. Bu itirazların hepsini tek tek yerinde değerlendireceğiz.

TOKİ’mizle birlikte bölgede hızlı bir dönüşüm sürecini başlatmış bulunuyoruz. Daha önce de yaptığımız konutlarımız var. Hem Haliliye’de hem Eyyübiye ilçemizde ve ayrıca Karaköprü ilçemizde daha önceden başladığımız konutlarımız vardı. Bir kısmını kentsel dönüşüm için rezerv konut olarak üretmiştik. Bu kapsamda bugün çok önemli bir kararı aldık. Haliliye’de bulunan 292 konutun bir kısmını Haliliye’deki yıkılmış binadaki vatandaşlarımıza hemen teslimini gerçekleştireceğiz.

Kalan konutlarımızı da yine Yeşildirek mahallemizdeki riskli, ağır hasarlı dönüşüm sürecini hızlandıracak adımlarımızı bu bölgede atacağız. Orada da hemen kentsel dönüşüm sürecini Büyükşehir Belediyemizle, Haliliye Belediyemizle birlikte yürütüyor olacağız.

Eyyübiye Asya mahallesinde daha önce kentsel dönüşüm için tamamladığımız 367 konutumuz vardı. Bu konutlarımızı da Şanlıurfa merkezinde evleri yıkılmış vatandaşlarımıza bu konutları talep etmeleri halinde kura çekmek suretiyle valiliğimiz, il müdürlüğümüz burada belediyelerimizle birlikte koordinasyonu yapacak.

Karaköprü ilçemizde 54 tane konutumuz var. Bu konutlarımızı da Karaköprü’deki yıkılmış vatandaşlarımız öncelikle olmak üzere binası yıkılmış vatandaşlarımıza teslimlerini yapacağız. Ardın da acil yıkılacak binalara ilişkin vatandaşlarımıza teslim sürecini gerçekleştiriyor olacağız. Bu çerçevede elimizdeki rezerv yaklaşık 700 konutumuzu depremden hasar görmüş, yıkılmış binalarımız öncelikli olmak üzere vatandaşlarımıza yine ağır hasar görmüş vatandaşlarımıza sunmuş olacağız. Bu da bu anlamda Şanlıurfamızın ayağa kalması adına önemli bir süreç diye düşünüyoruz.”

Bakan Nebati’nin konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Tüm maddi kayıplarımızı inşallah çok daha iyileriyle ve en güzel şekilde yine birlik içerisinde telafi edeceğiz. Bugün Şanlıurfa, sadece merkezi değil tek tek merkezdeki ilçeler ve çevredeki bütün ilçeler masaya yatırıldı.

Bu toplantı neticesinde de Şanlıufamız çok önemli kazanımlar elde ederek bugün bizi yolculamış olacaklar. Çünkü biz çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Bakanım, Diyarbakır’a bizler de Malatya’ta geçiyoruz.

Biz de Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak deprem felaketlerinin olumsuz etkilerini en aza indirebilmek, vatandaşlarımıza ve iş dünyamıza rahat nefes aldırabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Deprem felaketinin ilk anından itibaren tüm kamu, kurum ve kuruluşlarımızın acil nakit taleplerini hızla karşılayacak şekilde tedbirler aldık. Bunun için il etapta 100 milyar liralık kaynağı ayırarak AFAD’a da bu ödemeleri yapmaya başladık ki bugüne kadar 27 milyar liralık bir ödenek tahsis edilmiş durumda. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına nakdi yardımlarda bulunuyoruz. 1 milyondan fazla depremzedemize hane başına 10 bin liralık acil yardım ödemesini yaptık. Konteyner kentlerin dışında barınacak vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımı sağlıyoruz.

Kurumlarımızla koordineli şekilde ilerleyerek OSB’lere yönelik de üzerimize düşen ne varsa hızlıca yerine getireceğimizi de buradan ifade etmek istiyorum. Yaşanan büyük felaket yüreğimizi dağlayan can kayıplarına yol açmasının yanı sıra bütçemize de ilave bir maliyet getirmesi kaçınılmazdır.

 Esnafımızı da asla unutmuş değiliz. Daha önce açıkladığımız 250 milyar liralık kredi hacmine sahip KGF paketlerine 100 milyar lira daha ekledik. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerimiz için iki yeni KGF paketini uygulamaya aldık.

Şanlıurfamızda toplam 77 bin mükellefimiz mücbir sebep hali kapsamına girmektedir. Vergi dairelerine mart, mayıs ve temmuz 2023 aylarında ödemesi gereken taksitleri ağustos, ekim ve aralık 2023 dönemine erteledik.

 Birileri çadırların önünde fotoğraf versinler, birileri sosyal medya üzerinden söylemler geliştirsinler. Onlar söylemeye biz yapmaya devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir