1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Bakan Nebati: “İFM, finansal piyasalarımızın gelişmesini ve derinleşmesini hızlandıracaktır”

Bakan Nebati: “İFM, finansal piyasalarımızın gelişmesini ve derinleşmesini hızlandıracaktır”

- - 2 dk okuma süresi
68
6973777253

Bakan Nebati’nin konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Küresel iddialar taşıyan bir sektörel kümelenme projesi olan İstanbul Finans Merkezi’nin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. Ekonomimize sunacağı önemli katkıların yanında önümüzde yepyeni fırsatlar ve geniş ufuklar açacağına gönülden inanıyorum.

İstanbul Finans Merkezi, finansal kuruluşlar için eşsiz özelliklere sahip bir yerleşke olmanın yanı sıra küresel bir sektörel etkileşim ve inovasyon merkezi olarak da finansal piyasalarımızın gelişmesini ve derinleşmesini hızlandıracaktır. Bu güçlü ekosistem, yeni yatırımcıların ülkemize gelmesinde ve finansman maliyetlerinin düşmesinde de pay sahibi olacaktır.

Uluslararası sürdürülebilir fonların ülkemize getirilmesi ve reel sektörümüze yeşil finansmanın sağlanması bakımından önemli bir sinerji kaynağı da olacaktır. İstanbul Finans Merkezi’nin bir diğer önemli katkısı da İstanbulumuzun katılım finans ve İslami bankacılık alanında da küresel bir merkeze dönüştürmesini sağlayacak çok önemli bir merkez olmasıdır.

2036 yılı itibarıyla İFM’nin ülkemizin toplam finansal hizmet ihracatını yaklaşık 3 kat artıracağını ve 15 yıl içinde gayrisafi yurt içi hasıla yapacağı toplam katkının da yaklaşık 130 milyar dolar olacağını öngörüyoruz. 15 yıl içerisinde merkezin toplamında 102 bin ek nitelikli istihdam oluşturmasını da hedefliyoruz.

Son 21 yıllık dönem, kelimenin anlamıyla bir atılım dönemi olmuştur. Bizler, Türkiye Yüzyılı vizyonumuza sımsıkı sarılarak her alanda yolumuzda inançla ilerlemeyi sürdürüyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın