1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Başkan Altay: “2023 Türkiye için çok önemli bir yıl olacak”

Başkan Altay: “2023 Türkiye için çok önemli bir yıl olacak”

- - 3 dk okuma süresi
64
screenshot 1 600 x 400 41

Telekonferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Altay, ekim ayında yaptıkları UCLG Dünya Kongresinde çok önemli bir başarıya imza attıklarını dile getirerek, “Ayrışma ve kutuplaşma düşüncesinin hakim olduğu bir dünyada güçlerimizi birleştirerek bir araya gelmemiz ve katılımlı olarak UCLG yönetiminde yer alacak olmamız, ‘daha iyi bir gelecek için’ çıktığımız bu yolda çok büyük bir adım olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Başkan Altay, yaklaşık 5 milyar kentliyi temsil eden bir birliğin sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek, “Her türlü kültüre ve geleneğe uygun, sürdürülebilir ve kapsayıcı politikalar ile hareket etmemiz gerekiyor. Kurmuş olduğumuz yeni başkanlık sisteminin bu denli çeşitli ve kapsayıcı olması ile farklı kültürleri, gelenekleri ve en önemlisi insanları daha iyi tanıma şansı bulacağız. Böylece ulaşmak istediğimiz sürdürülebilir geleceğe daha sağlam adımlar ile yürüyeceğiz.” diye konuştu.

“2023 özel bir yıl olacak”

Kapsayıcı bir sistem ile UCLG başkanlığını yürütüyor olmanın önemli bir görev olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Sahip olduğu uluslararası potansiyeli her alana yansıtmaya çalışan Konya’nın, Belediye Başkanı ve UCLG Executive President olarak, başta UCLG olmak üzere tüm yerel yönetim birliklerinin güçlenmesini ve şehir diplomasisinin her alana yayılması gerektiğini savunuyorum. 2023 yılı şehrim ve ülkem adına çok önemli bir yıl olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 100. yılı olan 2023’te ülkemde yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek.” dedi.

“UCLG Dünya Konseyine ev sahipliği yapacağız”

Başkan Altay,  2023 yılında dünyanın en büyük yerel yönetim birliği olan UCLG Başkanlığını devralacak ve 320 delegenin bir araya geleceği büyük bir Dünya Konseyine Konya’da ev sahipliği yapacaklarını ifade ederek, “Herkes için daha iyi ve daha sürdürülebilir bir gelecek adına, hiç kimseyi ve hiçbir yeri geride bırakmama hedefimize katkı sağlamak için sizleri ekim ayında Konya’da gerçekleştireceğimiz UCLG Dünya Kongresi başta olmak üzere; 100. yıl ve 750. yıl etkinliklerine de davet etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın