1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Başkan Arısoy: “Veliefendi İşçi Blokları’nın dönüşümüne destek için hazırız”

Başkan Arısoy: “Veliefendi İşçi Blokları’nın dönüşümüne destek için hazırız”

- - 4 dk okuma süresi
122
mailservice 600 x 400 3

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy vatandaşların soru, öneri ve şikayetlerini dinlemek için her hafta bir mahalleye konuk olmaya devam ediyor.

Başkanla Akşam Çayı programının sekizincisinde Veliefendi Mahallesi sakinleri sordu, Başkan Arısoy cevapladı.

Başkan Arısoy, Veliefendi Mahallesi’nin kronikleşen sorunu İşçi Blokları’nın dönüşümü hakkında mahalle sakinlerine bilgiler vererek, buradaki kentsel dönüşüm probleminin çözülememesini hak sahiplerinin ortak hareket etme zorunluluğuna bağladı.

Veliefendi İşçi Blokları’nın çözümü için ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini söyleyen Başkan Arısoy, “İlçemizdeki tüm kentsel dönüşüm projeleri başarılı bir şekilde yürürken, Veliefendi İşçi Blokları konusunun müşkül kalması bizleri gerçekten üzüyor. İlçemizde dönüşüm konusunda birlikte hareket etme zorunluluğu olan tek yer burası. Zeytinburnu Millet Bahçesi’nin arkasında yapılan konutları öncelikle Veliefendi İşçi Blokları’ndaki hak sahibi olan hemşerilerimize teklif ettik.” dedi.

Başkan Arısoy, yeterli çoğunluğu sağlayamadıklarını belirterek, “Biz samimi ve somut bir teklifte bulunduk, ama maalesef kabul görmedi. Elimizdeki imkanı ilk olarak burası için değerlendirdik. Bu proje ilçemizin başka bir yerinde dönüşüm için kullanıldı. Siz yeter ki kendi içinizde mutabakat sağlayın. Diğer projelerde olduğu gibi burada da devletimizin diğer kurumlarından yardım alacağımızı bir kez daha hatırlatmak isterim.” diye konuştu.

“Özel sektör tarafından başlatılan projeyi çözüme kavuşturduk”

Büyük bir kısmı Veliefendi Mahallesi’nde, az bir kısmı ise Çırpıcı Mahallesi’nde yer alan, zamanında özel sektör tarafından başlatılan ve sekteye uğrayan kentsel dönüşüm projesinin de çözüme kavuştuğunu dile getiren Başkan Arısoy, şunları kaydetti:

 “Biz bu projeyi düzenleyip genişlettik. Hafriyat alım işine başlandı, en kısa sürede ruhsatı verip, inşaata başlıyoruz. Bu vesileyle Arnavut Mahallesi’nde görüşmeleri devam eden kentsel dönüşüm projemiz de maliklerle arasında kabul gördü. Arkadaşlarımız sözleşmeleri almaya başladılar. Burada da çoğunluğu sağladığımız gün kentsel dönüşüm problemini çözmüş olacağız.”

“Yürüme mesafesinde kapalı pazar alanlarımız olsun istiyoruz”

Başkan Arısoy, semt pazarlarının Zeytinburnu’nun vazgeçilmez bir kültürü olduğunu ve uzun yıllara dayanan bir geleneği yaşattığını ifade ederek, pazardan alışveriş yapmanın herkesin en tabi hakkı olduğunu, aynı şekilde pazarcıların da çoğunun babadan miras aldıkları bu mesleği bir Zeytinburnulu olarak devam ettirdiğini söyledi.

Vatandaşları mağdur etmek istemediklerinin altını çizen Başkan Arısoy, “Bunun için de kapalı pazar yerleri olması için çalışıyoruz. Bunun ilk uygulamasını Telsiz ve Beştelsiz Mahallesi arasındaki spor alanını dönüştürerek faaliyete geçiriyoruz. Proje tamamlandığında o lokasyona yakın 2 pazar yerimizi buraya taşıyacağız. Burayı 30 Ağustos’ta hizmete açmayı planlıyoruz. Bütün pazarlarımızı yine yürüme mesafesindeki yerlere kapalı olacak şekilde yerleştirmeyi planlıyoruz. Tabii ki bir taraftan da Zeytinburnu’nda alan sorunu olduğunu unutmamak gerekiyor.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın