1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Başkan Soyer, CHP İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti

Başkan Soyer, CHP İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti

- - 3 dk okuma süresi
101

CHP İzmir İl Başkanlığı’ndaki ziyarette Başkan Tunç Soyer, yeni yönetime başarılar diledi.

Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmaları hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:

“10 ay önce düğmeye bastık, 10 aydır ilmek ilmek örüyoruz. Adım adım yürüyoruz. 100 yıl önce İzmir’de yapılan İktisat Kongresi’nden ilham aldık. O dönemde demokrasinin meyveleri diyebileceğimiz ortak bir akıl arayışı var. Ortak aklı yaratmak için biz de işçiler, çiftçiler, sanayiciler ve tüccarlarla toplantılar yaptık.”

“İktisat Kongresi kuruluşun çekirdeği”

İktisat Kongresi ile Türkiye’nin o koşullarında karma ekonominin ilk adımlarının atıldığını hatırlatan Başkan Soyer, “Liberal ekonomiye kamu müdahalesi nasıl olmalı, bunun adımları atılıyor. Dünyada ilk örnekleri İzmir’deki İktisat Kongresi’nde atılıyor. 100 yıl öncesine baktığınız zaman, İktisat Kongresi bugüne ışık tutan, olağanüstü büyük bir hikaye. Boşuna ‘Kuruluşun ve kurtuluşun şehri İzmir’ denmiyor. İktisat Kongresi, kuruluşun çekirdeği. Kuruluşun temel taşı.” ifadelerini kullandı.

“Dünyaya söyleyecek sözümüz olmalı”

Başkan Soyer, 9 Eylül’ün sadece İzmir için değil Anadolu’nun kurtuluşu için simge tarih olduğunu vurgulayarak, “Bizim İzmir olarak önemli bir misyonumuz var. Sadece bir anma ile böylesi bir tarihi geçiştiremeyiz. Biz bu hikayeyi, Mustafa Kemal Atatürk ve atalarımıza layık bir kongreye dönüştürmek mecburiyetindeyiz. 100 yıl sonra onların yaptığı işi büyüterek bir çalışma ortaya koyuyoruz. Bizim de krizlere yönelik dünyaya söyleyecek sözümüz olmalı.” diye konuştu.

Başkan Soyer, 19 Şubat Pazar günü Millet İttifakı’nın 6 genel başkanının da İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne katılacağını söyledi.

“Tarihi bir sürece tanıklık edeceğiz”

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ise ziyaretinden dolayı Başkan Tunç Soyer’e teşekkür ederek “Birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirterek “Tarihi bir sürece tanıklık edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın