1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Başkan Soyer: “Kuraklığın bize ödeteceği bedeller çok ağır”

Başkan Soyer: “Kuraklığın bize ödeteceği bedeller çok ağır”

- - 3 dk okuma süresi
78

Belediye bünyesinde pilot bölge olarak seçilen İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın Gaziemir’deki yerleşkesini ziyaret eden Başkan Tunç Soyer, küresel iklim krizine dikkat çekti.

“Vahşi sulamanın terk edilmesine ihtiyacımız var”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın da katıldığı programda konuşan Başkan Soyer, “Küresel iklim krizi dediğimiz ve artık hiç birimizin dışında kalamadığı bu tablo, bizi doğanın sürekli yeni felaketleri ile baş başa bırakıyor. Kuraklık da sadece İzmir için, Türkiye için değil tüm dünya için ciddi bir sorun haline gelmeye başladı. Bizim de çok hızlı bir şekilde su kaynaklarımızı daha doğru kullanmaya, yağmur suyunu mutlaka depolamaya, tarımsal üretimde kullanılacak ürün desenini doğru seçmeye, vahşi sulamanın terk edilmesine ihtiyacımız var.” dedi.

s130478

“Kuraklığın bize ödeteceği bedeller çok ağır”

Başkan Soyer, 22 Mart Dünya Su Günü’nde yurttaşlara su tasarrufu çağrısında bulunarak, “Eğer aklımızı başımıza toplamazsak, eğer bir an önce harekete geçmezsek, kuraklığın bize ödeteceği bedeller çok ağır. Bugüne kadar bu durumu çok hafife aldık. Tarımsal üretimde yanlış ürün desenleri seçtik. Suyun yüzde 77’si tarımsal üretimde kullanılıyor. Yüzde 10’u sanayi ve yine yüzde 10’u evsel tüketimde kullanılıyor. O nedenle öncelikle tarımda çok daha akılcı su kullanma yöntemlerini keşfetmek zorundayız” diye konuştu.

“Yarın çok geç olacak”

Gaziemir’de 5 tonluk bir su deposunda, sadece binanın çatısında biriken suyu depolayarak yılda 220 ton su tasarrufu sağlandığını ifade eden Başkan Soyer, şunları kaydetti:

“İki veya üç yıl içerisinde kendini amorti edecek bir sistem olacak. Bunu tüm İzmir’e tavsiye ediyorum. Yağmur suyunu çatılardan toplamak bile çok ciddi bir tasarruf sağlıyor. Bu suyu hem lavabolarda, hem mutfakta, hem temizlikte kullanmak mümkün. Çok daha fazla yöntem geliştirilebilir. Çok daha fazla çözüm üretilebilir ama bir an önce hayata bu gözle bakmaya başlamamız lazım. Eğer şimdi yapmazsak, yarın çok geç.”

Yangınlara müdahale için de kullanılacak

İtfaiye araç parkı çatısından hasat edilen yağmur suları da değerlendirilecek. Yangın havuzunda depolanan su, yangınlara müdahalede kullanılacak. Proje ile yıllık 7 bin lira tasarruf sağlanacak.

s931189

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın