1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Başkan Soyer: “Kuraklık meselesinin yeteri kadar farkında değiliz”

Başkan Soyer: “Kuraklık meselesinin yeteri kadar farkında değiliz”

- - 3 dk okuma süresi
56

Yağmur suyu hasadı yaparak suyu verimli kullanmayı hedefleyen Karaburun’un Sarpıncık Köyü sakinleri, Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine dağıttığı yağmur depoları ile projeyi yaygınlaştırarak, farkındalık oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye’nin ilk yağmur toplayan köyünde, bölge sakinleri ile bir araya geldi.

Küresel iklim krizinin etkilerine dikkat çekti

Başkan Soyer, yağmur hasadı için köyde evlerin bahçelerine yerleştirilen depoları inceleyerek, “Dünyamız çok büyük bir küresel kriz ile baş başa. İklim krizi denilen bu kriz aslında gezegenimizin hastalanması demek. Deprem, susuzluk, kuraklık, büyük seller, su baskınları… Geçmişte bu kadarı hiç bir zaman yaşanmadı. Şimdi neden yaşanıyor? Çünkü bu hasta gezegen her gün bir yerden hastalığının belirtilerini gösteriyor” dedi.

s101704

“Vahşi sulama yapmamalıyız”

İzmir depremi sırasında Sığacık’ta tsunaminin yaşandığını anımsatan Başkan Soyer, “Biz doğa ile barışarak, onu dinleyerek, onunla uyumlu bir hayat kurmak zorundayız. Su kaynaklarını bitmeyecek gibi, tükenmeyecekmiş gibi har vurup harman savurmamalıyız. Vahşi sulama yapmamalıyız. Ona uygun bitki, sebze, meyve üretmeliyiz. Kuraklık meselesinin yeteri kadar farkında değiliz” dedi.

“Sizinle iftihar ediyoruz”

Başkan Soyer, kuraklıkla mücadele için Sünger Şehir projesini hayata geçirdiklerini ifade ederek, söyledi:

“Ölçtük ki sadece metropol ilçelerdeki binaların çatıları Tahtalı Barajı kadar yağış alıyor. O yağmuru toplamaya karar verdik. İzmir’deki ilk yağmur toplayan köy Sarpınçık. Biz de sizinle iftihar ediyoruz. Diliyoruz ki bu yağışlar devam etsin. Bu sene çok yağdı, rahatladık diye düşünmeyin. Bu Eskisi gibi yağış görmeyeceğiz. Ya sel ya kuraklık olarak bu durum karşımıza çıkacak. Eski normal bitti. O zaman yağmuru toplayacağız. Hem çatılarımızda toplayacağız. Hem de tanklarımızla köylerimizde toplayacağız.”

Ziyaret programa Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, İzmir Köy-Koop. Birlik Başkanı Neptün Soyer, Karaburun Batı Mahalle Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Levent Gültekin, Eğlen Hoca Köyü Muhtarı Çağlayan Devrim, Mordoğan Mahalle Muhtarı Şaban Ok, Kösedere Mahalle Muhtarı Mehmet Özduran, Haseki Köyü Muhtarı Mehmet Balıkçı, Salman Mahalle Muhtarı Barış Sevinç, Yayla Köyü Muhtarı İsa Arıcı, Karaburun Merkez Mahallesi Muhtarı Bilgin Ergezgin, Sarpıncık Köyü Muhtarı Hüseyin Yonca, İnecik Köyü Muhtarı Jale Buldanlıoğlu, Parlak Köyü Muhtarı Kadriye Gültekin’in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

s602853

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın