1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Başkan Soyer: “Osmaniye gündemimizden asla düşmeyecek”

Başkan Soyer: “Osmaniye gündemimizden asla düşmeyecek”

- - 8 dk okuma süresi
56
5644878491

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ramazan Bayramı'nın ilk gününü geçirdiği Osmaniye'de, depremzedeler ile bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin koordinasyon merkezindeki programa Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili adayı Rıfat Nalbantoğlu, CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Millet İttifakı’nın milletvekili adayları, CHP Osmaniye İl Başkanı Şükret Çaylı ile diğer siyasi partilerin il başkanları da katıldı.

Depremzedelerle Halil İbrahim Sofrası'nda buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Millet İttifakı tarafından kurulan Halil İbrahim Sofrası'nda, depremzedelerle bayram yemeği yedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kardeş şehrimiz Osmaniye'deyiz. Burada binin üzerinde yurttaş depremde hayatını kaybetti. Osmaniye ile İzmir arasında güçlü bir kardeşlik bağı kurmak istiyoruz. Ve bu her gün perçinlenerek devam ediyor. Bu kardeşlik bizim için sadece yaraları sarmaktan ibaret değil. Biz Osmaniye’nin geleceğinin inşası için de birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

Bayramların neşe, eğlence ile yaşanan günler olduğunu anımsatan Soyer, “Ne yazık ki bugün o neşe, o eğlence tabi ki yok. Çünkü acı çok büyük. Ama bayramlar aynı zamanda birliğin, beraberliğin, dayanışmanın güçlendiği günlerdir. O nedenle bu gelecek inşası sürecinde bayramlara çok ihtiyacımız var. Birlikte dayanışma içerisinde olmaya, el ele vermeye çok ihtiyacımız var. O nedenle buradayız. Biliyorum yine neşe, eğlence ile kutlayacağımız bayramlar olacak mutlaka. Ama o günlere ulaşmak için bu dayanışmayı güçlendirmemiz gerekiyor. Tüm Osmaniyelilere, deprem bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlarımıza iyi bayramlar diliyorum. Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

s687811

“Kardeşliğimiz hiç bir zaman bitmeyecek”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kamuoyunu meşgul eden 14 Mayıs seçimlerinin, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan destekleri aksatmaması gerektiğini de söyleyerek, “Osmaniye ile işbirliğimiz, kardeşliğimiz hiç bir zaman bitmeyecek. Deprem ve yardımlar birçok insanın gündeminden çıkmaya başlamış olsa da İzmir'in, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gündeminden asla düşmeyecek. Ve biz sonuna kadar Osmaniye'ye, burada yaşayan yurttaşlara sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Demokrasinin yalnızca beş yılda bir sandığa gitmek anlamına gelmediğine de dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, demokrasinin tarifini şu ifadelerle yaptı:

“Demokrasi; hesap vermektir, şeffaflıktır. Kaynakların, refahın adil paylaşımıdır. Demokrasi hukuk ve adalettir. O nedenle demokrasiye çok ihtiyacımız var. Bugün hangi sıkıntıları yaşıyorsak, bu ülkenin yarattığı kaynakların adil bir biçimde dağıtılmamasından ve sadece birilerini zengin etmesindendir. Göreceksiniz hep beraber bu topraklarda çok daha büyük bir refah içerisinde yaşayacağız. 14 Mayıs'ta onun bayramını yaşayacağız.”

“Karmaşık duygular içerisindeyiz”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da 6 Şubat'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenleri anarak konuşmasına başladı. Gültekin Uysal, “Bayram sabahı Osmaniye'de sizlerle aynı sofranın etrafında olmaktan dolayı çok mutluyum. Karmaşık duygular içerisindeyiz. Deprem bölgesinin ortasında, acılar yaşadık. Binlerce, on binlerce insanımızı, eşimizi, dostumuzu kaybettik. Tüm deprem bölgesinde yaşanan felaket dolaysıyla geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hem de arkada kalan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

s579940

14 Mayıs'taki seçimlere de değinen Uysal, “Üst üste gelen bu süreçlerin akabinde belki Türk demokrasisinin en zor sınavı diyebileceğimiz seçimlere yaklaşıyoruz. Toplumların, devletlerin hayatlarında kimi tarihi dönüm noktaları vardır. Bu tarihi dönüm noktalarında milletimiz her daim büyük bir kararlılıkla kendisine dayatılanları reddetmiştir. 14 Mayıs 2023, Türkiye'nin yeni yeni güç merkezlerinin yükseldiği, bölgemizde yeni yeni küresel anlamda ittifakların oluştuğu böyle bir iklimde, yeniden Türkiye Cumhuriyeti Devletine muhtaç olduğu derinliği, ihtiyaç duyduğu boyutu katabilmemiz için büyük bir fırsattır” dedi.

Türkiye'nin önünde çok net bir yolun bulunduğunu vurgulayan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, şunları söyledi:

“Ya bunca yıldır iki asırlık modernleşme çizgimiz ve Cumhuriyetle birlikte bugünlere taşıdığımız bu tarihi yolda yürüyecek ya da bugün ele geçirdik mantığı içerisinde dayatmalarla müsaade edildiği kadar hak, hukuk ve demokrasiye rıza göstereceğiz. Rıza göstermediğimizi meydanlarda haykırıyoruz. Biz istiyoruz ki bu ülkede 85 milyon,  nimetlerini de külfetlerini de eşit ortak paydada paylaşabilsin. Yaralarımızı fazlasıyla sarabileceğimizi biliyoruz. Yeter ki Türkiye doğru ellerde, namuslu ellerde olsun. Bütün mücadelemiz bunun içindir.”

Millet İttifakı tarafından 8 ilde kurulan Halil İbrahim Sofrası buluşmaları kapsamında Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adıyaman'da,  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Malatya'da, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Diyarbakır'da, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Gaziantep'te, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Osmaniye'de, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Hatay'da, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Kahramanmaraş'ta yurttaşlarla biraraya geldi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Ankara’dan Halil İbrahim Sofrası buluşmalarına katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile beraberindekiler, Osmaniye'de şehitliklere gitti. Şehitler, kabirleri başında anıldı. Soyer, şehitler için dua okudu, mezarlara karanfil bıraktı. Yine geçen 6 Şubat'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenleri mezarlarının başında anarak dua eden Soyer, depremzede ailelere de başsağlığı diledi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın