1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Bayındır Sağlık Grubu: “Dikkat! Tam diş eksikliğinde hibrit protez kullanabilirsiniz”

Bayındır Sağlık Grubu: “Dikkat! Tam diş eksikliğinde hibrit protez kullanabilirsiniz”

- - 7 dk okuma süresi
16
screenshot 1 600 x 400 111

Hibrit protezler fonksiyonel, estetik ve psikolojik avantaj sağlıyor

Hem tam diş eksikliğinde hem de kısmi diş eksikliklerinde kullanılabilen implant destekli hibrit protezler, hastalar için sabit protez rahatlığı sağlarken, hekimler için ise herhangi bir tamir ya da kontrol amaçlı yerlerinden çıkarılma kolaylığı sunuyor.

Hibrit protezlerin fonksiyonel, estetik ve psikolojik birçok avantaj sağladığını belirten Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Fenerbahçe Diş Kliniği Protez Uzmanı Dr. Dt. Kübra Yıldız Domaniç, hibrit protezler hakkında detaylı bilgi aktardı.

Hibrit protezler, farklı metal alaşımlarından yapılan altyapı üzerine akrilik kaide ve suni dişler ya da porselen dişler kullanılarak üretilen ve vida tutuculu olarak ağza yerleştirilen restorasyonlar olarak kabul görüyor.

Hibrit protezler tam diş eksikliğinde kullanılabiliyor

Hibrit protezlerin hem tam diş eksikliğinde hem de kısmi diş eksikliklerinde kullanılabildiğini ifade eden Bayındır Fenerbahçe Diş Kliniği Protez Uzmanı Dr. Dt. Kübra Yıldız Domaniç, “Hibrit protezler, orta ve ileri derecede kemik rezorpsiyonu olan hastaların kemik ve yumuşak dokularının tedavisinde, tümoral rezeksiyon sonucu çok fazla kemik kaybının olduğu dişsiz kretlerde, düzensiz alveolar kemik rezorpsiyonunda ve üst çene dudak desteğinin sağlanmasının istendiği durumlarda yapılabiliyor. Bu tip bir protezin yapımına karar vermede esas alınacak ilk kriter çene arası mesafe oluyor. Bununla birlikte dudak desteği, üst çenedeki yüksek gülme hattı, konuşma durumundaki alt çene dudak çizgisi de göz önünde bulunduruluyor” dedi.

Hibrit protezler, sabit protez rahatlığı sağlıyor

Zaman içerisinde teknolojik gelişmeler ile gerek altyapı, gerekse üstyapı materyallerinin seçiminde, üretim tekniğinde ve restorasyonun tasarımında alternatifler ile gelişmeler meydana geldiğini dile getiren Dr. Dt. Kübra Yıldız Domaniç, “Vidalar ile ağza yerleştirilen hibrit protezler, hastalar için sabit protez rahatlığı sağlarken, hekimler için ise herhangi bir tamir ya da kontrol amaçlı yerlerinden çıkarılma kolaylığı sunuyor. Hibrit protezler sayesinde iki farklı doku rekonstrükte ediliyor. Bu dokular ise diş eti ve çevre dokuları ile diş sert dokuları olarak biliniyor. Ekonomik açıdan uygun olan hibrit protezler, implant destekli sabit protezler ile kıyaslandığında hastalara birçok fonksiyonel, estetik ve psikolojik avantaj sunuyor. Hibrit protezler ile okluzal kuvvetler ile oluşan stresler azaltılabiliyor. İmplant destekli hibrit protezler; giriş yolu problemlerinin çözülmesi, restorasyonun pasif uyumu, restorasyonun marjinal sınırının temizlenebilecek alana taşınması ve ağız dışı yumuşak doku desteğinin ve estetiğin istenilen düzeyde karşılanması gibi sahip olduğu avantajlar sebebiyle tercih edilebilecek bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra, gerektiğinde hekim tarafından protezin çıkarılmasının kolay olması, implantları birbirine splinte ederek çiğneme kuvvetinin tüm implantlara dağıtılması gibi avantajlara sahip olması büyük önem taşıyor. Ek olarak, implant destekli hibrit protezlerde akrilik materyali; maliyetin düşük olması, polisaj işlemlerinin ve gerektiğinde tamirinin kolay olması gibi avantajlarından dolayı tercih edilebiliyor” ifadelerinde bulundu.

Hibrit protezlerin düzenli kontrolünün yapılması şart!

Hibrit protezlerde kullanılan materyallerin herhangi bir yan etkisi bulunmadığını söyleyen Dr. Dt. Kübra Yıldız Domaniç, “Ağız içerisinde kullanılan materyaller daha önceden çalışılmış doku dostu materyaller olduğu için herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Genellikle bazı metal alaşımları, titanyum, zirkonyum ve PEEK gibi güncel estetik alt yapı materyalleri kullanılıyor.  Sonuç olarak, hibrit protezlerle kaybedilen gerek sert gerekse yumuşak dokular en iyi şekilde yerine koyulabiliyor. Estetik ve fonksiyonel açıdan tatminkar sonuçlar elde edilebiliyor. Hibrit protezin, klasik bir protez tedavisinden farkı bulunmuyor. Hastalara birbirini takip eden en az 5-6 seans uygulama yapılıyor. Protez yapımı bittikten sonra ayrıca kontrol seansı da uygulanıyor. Bu protezin ve implantların uzun dönem başarısı için oldukça önemli bir durum aslında. Hastaların 6 ile 12 ay arasında düzenli olarak kontrollerine gelmesi isteniyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Bayındır Sağlık Grubu Hakkında:

Bayındır Sağlık Grubu’nun temeli, 1992 yılında o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi ile hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi’ne dayanmaktadır. İş Bankası grup şirketlerinden olan Bayındır Sağlık Grubu, kısa sürede sağlık alanında referans kurumlardan biri haline gelmeyi başarırken, bunda tam zamanlı çalışan deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de önemli rol oynamaktadır. Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışına sahip Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi ile başlayan bu anlayışını kısa sürede Bayındır Kavaklıdere Hastanesi, Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi’nin yanı sıra, İstanbul’da Fenerbahçe, Beşiktaş, Şirinevler, İş Kule, Tuzla ve İzmir Alsancak olmak üzere 6 farklı lokasyonda bulunan Bayındır Diş Kliniklerinde de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.

www.bayindirhastanesi.com.tr

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir