1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Beylikdüzü’nde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor

Beylikdüzü’nde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor

- - 3 dk okuma süresi
47

Belediye, risk azaltma çalışmaları kapsamında ilçedeki riskli binaların dönüştürülmesi ve vatandaşların güvenli konutlarda barındırılması amacıyla kentsel dönüşüm çalışmalarına öncelik veriyor.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun uyarınca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında yapılan incelemeler sonucu ilçede tespit edilen bin 45 riskli yapıdan 974’ünün yıkımı gerçekleştirildi. 71 riskli bina ile ilgili işlemler devam ederken yıkımı yapılan 110 binanın da yapımıyla ilgili iskan çalışmaları sürüyor.

Gürpınar Siteler Bölgesi’nde dönüşüm devam ediyor

İlçede gerçekleşen tüm kentsel dönüşüm çalışmalarına destek veren belediye aynı zamanda, KİPTAŞ ile birlikte ortak çalışma yaparak riskli konutların bulunduğu Gürpınar Mahallesi Siteler Bölgesi’nde kentsel dönüşüm sürecini başlattı. 

BEYLİKDÜZÜ'NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR (5)

“Afetlerin zamanını bilemeyiz ama afet olduğunda hazır olmayı tasarlayabiliriz”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, kentsel dönüşüm sürecini bütüncül bir yaklaşımla ele aldıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Kentimizi daha dayanıklı hale getirmek, tedbirleri ve afet yönetimini iyileştirmek için canla başla çalışıyoruz. Olası bir depremde can ve mal kayıplarını en aza indirebilmek için acilen kırılgan binalarımızı yenilememiz gerekiyor. Bir yandan afet öncesi, afet anı ve sonrası için çalışmalarımızı yürütürken bir yandan da kentsel dönüşümü önceliğimize alarak hareket ediyoruz. Eski yapıların bir an önce dönüşmesi için gerekli düzenlemeleri yaparken tüm olası risklere karşı risk haritalarımızı da yeniliyoruz.”

Doğa olaylarının bir afete dönüşmemesi için risk ve kriz süreçlerinde koordinasyonu ve birimler arası eşgüdümü sağlayacak Koordinasyon İşleri Müdürlüğü’nü kurdukları söyleyen Başkan Çalık, “Bu müdürlüğün tek görevi kentimizin afetlere yönelik hazır olmasını, yani kentsel dayanıklılığı sağlamak olacak. Afetlerin zamanını bilemeyiz ama afet olduğunda hazır olmayı tasarlayabiliriz. Kaymakamlığımızın da iş birliği ile daha dirençli bir Beylikdüzü’nü nasıl inşa ederiz gayreti içerisinde çalışmalarımıza sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

BEYLİKDÜZÜ'NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR (6)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın