1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. BİST100 endeksi

BİST100 endeksi

- - 3 dk okuma süresi
5
finance 9 9

22 Mart’taki Fed faiz kararı çok bilinmeyenli denkleme dönüştü. Geçen hafta Fed Başkanı Powell’ın faiz artırımlarına işaret eden konuşması sonrasında 50 baz puanlık faiz artışı masaya yatırılırken, hafta sonu gelen haber akışıyla birlikte faizde değişiklik olmaması gündeme geldi. ABD’de varlık sınıflandırılmasında en büyük 16. banka olan Silikon Vadisi Bankası’nın iflası piyasalarda dengeleri değiştirdi. Banka’nın iflası 2008’deki finansal krizden bu yana ABD’deki en büyük banka iflası olarak kayıtlara geçti. New York merkezli Signature Bank’a da kayyum atandığı ve medyalarda bazı bankaların zorda olduğu bildiriliyor.

 

Bankaların iflası ile birlikte piyasada finansal ekosistemle sistemle ilgili bir çok soru işareti olabileceği algısı sonrası olarak güvenli limanlara geçişler hızlandı. Haber akışları ile birlikte finansal piyasaları desteklemek adına Fed’in agresif faizlerine son vermesi gündemde. Tahvil fiyatlamalarına baktığımızda ise Fed’in yıl sonuna doğru 50 – 100 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğinin fiyatlamalarına şahit oluyoruz. Sadece bankacılık sektörü açısından değil, finansal risklerin resesyon ihtimalini de göz önüne seriyor. Dün ise Credit Suisse ait haber akışları bankacılık tarafındaki risklerin belki de düşünülenden daha yüksek olduğunu ifade ediyor. Credit Suisse CDS’leri yükselirken, hissedeki değer kaybının etkileri ile Avrupa’da bankacılık paylarında da satışları getirdi. Avrupa bankalarındaki haberle gözler Fed’den önce bugün kararını açıklayacak ECB’ye çevrildi.

 

ABD Şubat ÜFE verisi aylık bazda %0,1 düşerken yıllık bazda beklentilerin altında %4,6 arttı. Böylelikle yıllık ÜFE artışı Haziran ayında gördüğü %11,3 seviyesinin ardından 8 ay üst üste yavaşladı. Çekirdek ÜFE aylık bazda sabit kalırken yıllık bazda beklentilerin altında %4,4 arttı. Ocak ayında %1,2 artan mal fiyatlarının Şubat ayındaki %0,2 düşüşü ÜFE’deki düşüşe öncülük etti.

 

ABD’de perakende satış Şubat ayında %0,4 geriledi. Bir önceki veri Ocak ayında %3 artış olarak kaydedilmişti. Yıllık bazda ise veri %5,39 olarak açıklandı. Açıklanan veriler ile %0,3 gerilemesi beklenen perakende satışlar beklenenden daha büyük bir düşüş kaydetmiş oldu.

Kaynak İnfo Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir