1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. BİST100 endeksi

BİST100 endeksi

- - 2 dk okuma süresi
27
finance 185 9

Fed’in beklenen faiz kararı açıklandı. Fed, 25 baz puan faizini artırırken, artışların devam edeceği sinyallerini verdi. Karar metnine göre daha şahin mesajlar veren Fed Başkanı Powell, faizlerin beklenenin üstünde artabileceğini belirtti. Karar metnin de ise ABD bankalarının sağlam olduğuna vurgu yapıldı.

 

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü alıcılı tamamladı. Küresel bankacılık krizinin etkileriyle baskılanan BİST100 endeksinde, yurt içi kamu bankalarına dair gelen haber akışları endekse katalist etki yarattı. 60 g HO’nun altında kalmaya devam endekse 5.080 seviyesini referans değer olarak takip etmeye devam edeceğiz.

 

TCMB, bugün faiz kararını açıklayacak. Geçen kararda asrın felaketi olmasıyla finansal koşulların desteklenmesi amacıyla politika faizi 50 baz puan düşüşle %9’dan %8,50’ye gerilemişti. Bu ay ise konsensüs beklentilerde belirsizlik mevcut. Son sanayi üretiminin iyi gelmesi ile sabit kalma ihtimali bulunurken, ileriye dönük projeksiyonlarda deprem etkisinin azalması ve büyümeyi desteklemek adına bu ayda 50 baz puanlık faiz indirimi sürpriz olmayacaktır. Ayrıca BoE tarafından da faiz kararı takip edilecek.

 

Kaynak İnfo Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın