1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Bol güneşler

Bol güneşler

- - 6 dk okuma süresi
57
9401451549

Gelen verilerin etkisinin oldukça yoğun olduğu son günlerde önce işgücü piyasasında gevşeme gördük. Ardından TÜFE verisi piyasa beklentisinin altında kalarak enflasyonda yavaşlama sinyalleri verdi. Dün ise takibimizde olan ÜFE’ninde TÜFE’ye paralel bir şekilde beklentilerin altında gelmesi umutları yeşertti. ABD'de ÜFE, Mart'ta aylık bazda %0,5 azalırken, yıllık bazda %2,7 artışla beklentilerin altında gerçekleşti. Çekirdek ÜFE ise %3,4'lük beklentilere paralel olarak %3,4 gerçekleşti. Böylece ÜFE Nisan 2020'den bu yana en yüksek aylık düşüşünü kaydetti. Fed'in bir yılı aşkın bir süre önce başlayan şahin faiz artırım yağmurunun artık kesilmesi beklentileri artarken piyasalar açan güneşin tadını çıkarıyor.

ABD borsaları, soğuyan enflasyon ve gevşeyen işgücü piyasasını nedeniyle ve FED’in agresif faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığına dair iyimserliğin artırmasıyla birlikte yükseldi. Dolar endeksi, açıklanan veriler sonrası daha sert satış görürken, en son Şubat ayında test ettiği 100.84 seviyesine kadar geri çekildi. Euro %0,6 artış ile 1,1060’a yükselerek artışını sürdürdü ve kısa vadeli zirvelerini test etti. Altın ise 2000 dolar seviyelerinin üzerinde kalmaya devam ederken tarihi zirvesi konumunda olan 2075 dolara yakın seyretmeye devam ediyor.

Avrupa bölgesinde sanayi üretiminin beklentileri aşması ve enflasyonun yapışkan olduğu endişeleriyle, piyasalar hala orada en az 50 baz puan daha faiz artırımı olasılık dahilinde görüyor ve ECB yetkilileri bu yıl kesinti olmadığını üstüne basa basa yineliyor.

Asya tarafında ise Singapur'un para politika sıkılaştırmasına ara vermesi ve piyasaların ABD faiz oranlarındaki bir artış olasılığının azalmasıyla haftanın son gününe sert bir seyirle başladı. Singapur merkez bankası geçen yıl 14 yılın en yüksek seviyesine yakın seyreden enflasyonu dizginlemek için dört kez sıkılaştırmaya gittiği para politikasında, bu kez sürpriz bir kararla değişikliğe gitmedi. Ayrıca bu duruşun enflasyonu düşürmeye ve yurt içi maliyet baskılarını azaltmaya yardımcı olmaya devam edeceğini ifade ettiler. Faiz Oranlarının zirveye yaklaşıyor olması beklentileri ile birlikte MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi pozitife dönerek %0,4 artış gösterdi. Japonya'nın Nikkei endeksi %1.1 ve Singapur hisseleri %0,5 yükseldi.

OPEC'in aylık raporunda yaz ayına ait petrol talebine yönelik aşağı yönlü riskleri vurgulamasının ardından bir gecede düşen petrol fiyatları açılışla birlikte yatay seyretti ve artan stoklar, küresel büyümeye yönelik endişeleri vurguladı. Brent varil başına 27 sent artarak 86,36 dolara yükselirken, ABD ham petrolü varil başına 26 sent artarak 82,42 dolara yükseldi.

Haftanın son günü yurt içinde kısa vadeli dış borç ve tarım ürünleri üretici fiyatları izlenecek. Yurt dışında ABD'den gelecek perakende satışlar, ithal fiyatlar, sanayi üretimi ve Michigan tüketici güveni verileri gündemi oluşturacak. ABD'de bilanço dönemi de Citigroup, JPMorgan ve Wells Fargo ile başlıyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 101 milyar 992 milyon lira artarak 8 trilyon 618 milyar 443 milyon liraya çıktı. Ticari kredi büyümesi yüzde 45 artarak zirve yaptı.

Bundesbank Başkanı Nagel Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın pandemi ve Ukrayna’daki savaşın neden olduğu ‘ikili şoku’ atlatacak güçte olduğunu söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, dünya ekonomisinin şoklara karşı oldukça dayanıklı olduğunu kanıtladığını ancak zayıf büyüme ve inatçı enflasyonun üstesinden henüz gelemediğini belirterek, uzun süreli zayıf büyüme beklentisinin endişe verici olduğunu ifade etti.

Fed'in Silicon Valley Bank ve Signature Bank'ın batmaları sonrası ortaya koyduğu likidite programları ve iskonto penceresi üzerinden bankacılık sistemine sağladığı kredi miktarı 12 Nisan haftasında azaldı.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Euro Bölgesi ekonomisinin bir resesyona doğru gitmediğini, büyümenin zayıf ilk çeyreğin ardından hızlanmasının büyük olasılık olduğunu söyledi.

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, Çin ekonomisinin bu yıl büyük olasılıkla yüzde 5 civarında büyüyeceğini söyledi.

Financial Times'ın haberine göre dev yatırım kuruluşu Charles Schwab’ın en büyük hissedarlarından biri elindeki 1,4 milyar dolarlık payı geçtiğimiz ay yaşanan bankacılık kargaşası sırasında sattılar.

MMCAS-MMC Sanayi 2022 yılı 12 aylık konsolide net dönem zararı 489.934 TL (Önceki 39.491 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın