1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Borusan Mannesmann, Berg Pipe’nin yüzde 100’ünü satın aldı

Borusan Mannesmann, Berg Pipe’nin yüzde 100’ünü satın aldı

- - 3 dk okuma süresi
64
2134745045

Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş, ABD’nin Florida ve Alabama eyaletlerinde 2 tesisle 44 yıldır faaliyet gösteren Berg Pipe'yi satın aldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, Borusan
Mannesmann'ın global pazarlarda iddiasını artırarak ABD’de çok önemli bir satın alma işlemi gerçekleştirdiği duyuruldu. 

Şirketin toplam 162 milyon Amerikan dolarlık işlemle büyük çaplı
hat borularında, ABD’nin en yüksek kalite ve kapasitede üretim yapan şirketlerinden Berg Pipe'nin yüzde 100'ünü satın aldığının ifade edildiği açıklamada, şunlar aktarıldı:

'Borusan Mannesmann, hedef pazarlarda yerel üretim imkanlarına sahip olarak rekabet avantajı kazanma hedefi doğrultusunda, ABD’nin Florida ve Alabama eyaletlerinde 2 tesisle 44 yıldır faaliyet gösteren Berg Pipe'yi satın aldı. Borusan Mannesmann, 2014 yılından bu yana ABD’nin Teksas eyaletindeki fabrikası ile güçlü bir şekilde faaliyetini sürdürüyor. Şirket 2023 yılında Baytown’da üretime başlaması planlanan ikinci tesisi ve bu satın alım işlemi ile birlikte ABD’deki tesis sayısını 4’e çıkaracak. Şirketin ABD’de toplam üretim kapasitesi 1 milyon tona, ABD cirosu ise yaklaşık 1 milyar Amerikan Doları'na ulaşacak. Toplam 162 milyon Amerikan Dolarlık satın alımla global büyüme stratejisine hız veren Borusan Mannesmann’ın 2023 yılı sonunda Türkiye, İtalya, Romanya ve ABD’de toplam tesis sayısı 11’e, üretim kapasitesi 2 milyon tona, toplam çalışan sayısı ise 2.800’e ulaşacak. Borusan Grup CEO’su Erkan Kafadar, Borusan Holding olarak faaliyet gösterdiğimiz ilk endüstriyel alan olan boru üretimi ve ilk sanayi girişimi Borusan Mannesmann, 65 yıldır ülkemize değer katıyor. Dünya pazarlarına yaptığı ihracatla ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor. Sektöründe Türkiye’nin bir numaralı markası olan şirketimiz için uzun süredir sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak global pazarlara odaklanıyoruz. 2000’li yılların başından bu yana İtalya’da, ABD’de ve son olarak Romanya’da kurduğu tesislerle farklı boru segmentlerinde iddiasını artıran Borusan Mannesmann, gerçekleştirdiğimiz Berg Pipe satın alımı ile önümüzdeki yıllar içinde büyük potansiyele sahip Kuzey Amerika enerji boruları pazarının en önemli oyuncularından biri olacak. Ayrıca Borusan Mannesmann ABD’deki en büyük Türk sanayi yatırımcılarından biri olarak konumlanıyor.''

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın