1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Bremen ve İzmir temiz enerji ve tarımda iş birliği yapacak

Bremen ve İzmir temiz enerji ve tarımda iş birliği yapacak

- - 5 dk okuma süresi
129
screenshot 1 600 x 400 35

Bremen Bilim Evi’nde yapılan buluşma Başkan Tunç Soyer, Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte ve DİDER Bremen Ofis Başkanı Ali Eliş’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Başkan Soyer, konuşmasında start-up, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir tarım ile gıda gibi konularda kentler arası iş birliğinin önemine değinerek, İzmir’in bu üç alanda da öncü bir rol üstlendiğini vurguladı.

DİDER Bremen Ofis Başkanı Ali Eliş ise iki kentin iş dünyasını birleştirmeye kararlı olduklarını söyledi.

Yenilenebilir enerji, start-up ve sürdürülebilir tarım ile gıda konularının konuşulduğu foruma üç alanda 50’yi aşkın firma katıldı. Üretilen fikirler Bremen Ticaret Odası Başkanı Edward Dubbers-Albrecht’in sunumuyla paylaşıldı.

Golden Book imzalandı

Forum sonrasında Başkan Soyer ve beraberindeki heyet, UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi Bremen Belediye Binasında İzmir onuruna verilen resepsiyona katıldı.

Başkan Soyer, Bremen Belediye Binası’ndaki Golden Book’a “Halklarımız arasındaki tüm etkinlikler, aktiviteler ve forumlar ilişkilerimizi güçlendirecektir. Sayın Belediye Başkanı Andreas Bovenschulte’ye heyetimizi bu denli sıcak karşıladığı için teşekkür ediyorum. Dilerim hep birlikte insanlarımıza daha iyi bir gelecek yaratırız.” diye yazarak imza attı.

s178716

Etkinlikte İzmir ve Bremen’in iki ilçesi Gaziemir ile Osterholz arasında kardeş kent anlaşması da imzalandı.

Vicdan, cesaret ve dayanışma

Tarihi salondaki İzmir Resepsiyonu İzmirli sanatçıların çok beğenilen müzik dinletisiyle başladı. Resepsiyonda konuşan Başkan Soyer, “Geldiğimiz andan beri şunu görüyoruz. Bizi ayıran sebeplerden çok birleştiren sebepler var. Üç şeye ihtiyacımız var. Vicdan, cesaret ve dayanışma. Bugün İzmir ve Bremen’den iki ilçemiz Gaziemir ile Osterholz kardeş kent anlaşması imzaladı. Bremen ve İzmir’in insanları çok daha iyisini başaracak.” dedi.

“Somut çıktılara dönüşüyor”

Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte ise bu gibi etkinliklerin iki kentin insanlarını ve ekonomisini birleştirme hususunda çok önemli olduğunu belirterek “İlki İzmir’de yapılan forum, şimdi Bremen’de somut çıktılara dönüşüyor. Bu, gerçekten heyecan verici.” ifadesini kullandı.

Haziran ayında İzmir’e geldiğinde çok verimli görüşmeler yaptıklarını belirten Bovenschulte, “İlişkilerimizin bu şekilde devam etmesini gönülden arzu ediyorum. Kardeş kent olmak çok önemli. Ekonomik işbirliğinin yanı sıra pek çok başlıkta ortaklıklarımız var, olmaya devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili sergisini Bremen’e taşıması çok önemli. Bu kapsamda son derece ufuk açıcı tartışmalar oldu. Katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Limanlar arası işbirliği konuşuldu

Almanya programı kapsamında İzmir ve Bremen limanları arasında iş birliği fırsatlarının konuşulduğu bir toplantı da yapıldı. Toplantı Bremen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Akademik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Thomas Pawlik’in sunumuyla başladı.

İzmir Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk de İzmir’deki çalışmaları anlatarak soruları cevapladı. Bremen Limanı Gelişim ve İnovasyon Birim Başkanı Stefan Farber ise iklim nötr ve akıllı limanlar konularında yaptıkları çalışmaları aktardı.

Toplantıda Bremen Bilim ve Limanlar Bakanlığı’ndan Liman Ekonomisi ve Lojistik Birimi Başkanı Dr. Iven Kramer ile Bremen Kargo Dağıtım Merkezi’nden Svetlin İvanov da yer aldı. Toplantı sonrasında üniversite yetkilileri gemi simülatörü eğitim tesisini gezdirdi.

Almanya programında; Başkan Tunç Soyer ile Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, İzmir Vakfı Genel Müdürü Deniz Karaca, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, İZTARIM Genel Müdürü Murat Onkardeşler, İZENERJİ Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Türkoğlu, İZFAŞ Fuarlar Koordinatörü Batuhan Alpaydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları yer alıyor.

s617682

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın