1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. CCPIT: “Çin’in dış ticaretinin istikrarlı gelişme eğiliminde değişiklik yok”

CCPIT: “Çin’in dış ticaretinin istikrarlı gelişme eğiliminde değişiklik yok”

- - 2 dk okuma süresi
102

Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi (CCPIT), Çin’in dış ticaretinin istikrarlı ve kaliteli gelişme eğiliminin değişmediğini açıkladı.

CCPIT Sözcüsü Sun Xiao bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, bu yılın dördüncü çeyreğine girilmesiyle birlikte, Çin’in ithalat ve ihracatının karşılaştığı baskıların arttığına işaret ederek, küresel ticaretin durumunun giderek karmaşıklaştığını, belirsiz ve istikrarsız unsurların çoğaldığını kaydetti. Sun, buna rağmen, Çin’in dış ticaretinin istikrarlı ve kaliteli gelişme eğiliminin değişmediğini belirtti.

Sun Xiao, bu yılın ilk 10 ayında Çin’in ithalat-ihracat toplam hacmi, ithalat hacmi ve ihracat hacminin tarihin en yüksek seviyesine çıktığına işaret ederek, COVID-19 salgınının hızla yayıldığı ve küresel jeopolitik durumunun gerginleştiği bir dönemde, Çin işletmelerinin dış talep zayıflığı ve maliyet yüksekliği gibi birçok meydan okumayla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Sun Xiao, CCPIT’nin mevcut avantajlardan ve kaynaklardan etkin şekilde faydalanarak, Çin’in dış ticaret istikrarının korunması için yoğun çaba harcayacaklarını söyledi.

Sun Xiao, bu yıl sonu ve gelecek yıl başında, dijitalleşme platformu ve büyük veri inşasını hızlandıracaklarına işaret ederek, yerli ve yabancı işletmelere kaliteli hizmet sunmaya devam edeceklerini açıkladı.    

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın