1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. CHP’li Erkek: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 100 bin öğretmen atanacak”

CHP’li Erkek: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 100 bin öğretmen atanacak”

- - 5 dk okuma süresi
61
3412930657

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale halkına teşekkürlerini ileterek, “Bizi her zaman olduğu gibi 11 Nisan’da öyle bir bağırlarına bastılar ki yine çok büyük bir gurur duyduk. Yeni belediyemizin hizmet binası açılışında bizi yalnız bırakmadılar. Geçmişte olduğu gibi. Biz de onlara söz veriyoruz, geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da bu güzel memleketimizi gözümüzün bebeği gibi koruyacağız.” ifadelerini kullandı.

“Seçim beyannamesini dinlerken sanki 21 yıldır iktidarda olan kendi değil de muhalefette olan birini dinliyor gibiydik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı seçim beyannamesine ilişkin konuşan Erkek, “2028 hedeflerini ortaya koydu ama seçim beyannamesini dinlerken sanki 21 yıldır iktidarda olan kendi değil de muhalefette olan birini dinliyor gibiydik.” dedi.

“Kopyalamaktan başka hiçbir şey yapamamışlar”

Erkek, 28 Şubat 2022 tarihinde 84 maddeyi kapsayan anayasa değişikliği önerilerini Türkiye ile paylaştıklarını hatırlatarak, “30 Ocak 2023 tarihinde Ortak Politikalar Mutabakat Metnimizi, Türkiye ile paylaştık. Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da hükümet programıdır. Bunlar çok önemli metinler, çok önemli ilkeler var. Ve seçim beyannamesine baktığımızda saray iktidarının, tamamının bu metinlerden alıntı olduğunu gördük. Kopyalamaktan başka hiçbir şey yapamamışlar." şeklinde konuştu.

“Tek adam sistemleri, ekonomik krizleri çözemez aksine derinleştirir”

“Her geçen gün yoksullaşıyoruz” diyen Erkek, “2023 hedeflerini hatırlayın 2 trilyon dolar. Kişi başına düşen milli gelir 25 bin dolar olacaktı 2023’te. Yani şimdi olacaktı. Şimdi seçim beyannamesinde 2028’de 16 bin dolar olacak diyor. İşsizlik, şimdi çift haneli. 2023’te yüzde 5 olacak diyorlardı. Şimdi 2028 hedefi yüzde 7. Her alanda geriye gidiyoruz. Çünkü tek adam sistemleri, ekonomik krizleri çözemez, aksine derinleştirir. Çözemiyorlar.” diye konuştu.

“1940’lı yıllarda dünyada uçak ihraç eden 5 ülkeden biriydik”

Erkek, Türkiye’nin 1940’lı yıllarda dünyada uçak ihraç eden 5 ülkeden biri olduğunu dile getirerek,  “Bir tek fabrika, bir tek tesis kurmadılar. Özel sektörün yaptıklarını kendi yaptıklarıymış gibi anlatıyorlar. Bu Cumhuriyet daha ilk yıllarında 1925’te uçak fabrikası kurdu. 1930’da Merkez Bankası’nı kurdu. Eskişehir’deki uçak motor fabrikası 112 savaş uçağı üretti. Bugün Danimarka’da, Norveç’te gidin müzelerde görürsünüz.” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 100 bin öğretmen atanacak”

Kalıcı yaz saati uygulamasına son verileceğini söyleyen Erkek, “6 genel başkanın imzaladığı mutabakat metinlerde yapacaklarımızın hepsini Türkiye ile paylaşmıştık. Bugün sizlere ilk 100 günde yapacaklarımızı bir broşür olarak vereceğim. Çok şey var da birkaçını paylaşacağım. Köy okulları yeniden açılacak. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 100 bin öğretmen atanacak. Devlet okullarımızda evlatlarımıza beslenme desteği verilecek.” dedi.

“İlk bir haftada ‘Siyasi Ahlak Kanunu’ gelecek”

Erkek, seçim kazanıldığı takdirde ilk bir haftada Meclis Genel Kurulu’na Siyasi Ahlak Kanunu’nun geleceğini belirterek, “Kanunumuzu hazırladık. Zaten benim de Anayasa Komisyonu’nda görev yaptığım sürede o kanun gelmişti. Biz üzerinde çok ciddi çalışmıştık. Sonra biriler çok korktu, rahatsız oldu, talimat geldi, geri çekildi. İlk bir haftada ‘Siyasi Ahlak Kanunu’ gelecek. Çünkü siyaset zenginleşmeye yeri değil. Siyaseti bu kirlilikten kurtaracağız." şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın