1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. ÇHSDK üyeleri: “Xinjiang’ın hikayesini dünyaya anlatmalıyız”

ÇHSDK üyeleri: “Xinjiang’ın hikayesini dünyaya anlatmalıyız”

- - 6 dk okuma süresi
8
screenshot 1 600 x 400 40

Zengin tarihî ve kültürel kaynaklara sahip Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde özellikle son yıllarda önemli ekonomik ve sosyal gelişmeler yaşanırken, halkın yaşam standardı belirgin şekilde iyileşti. Son 10 yılda, Xinjiang’da gayrisafi yurt içi hasıla, hem kentlerde hem de kırsal kesimde yaşayanların kişi başı harcanabilir gelirleri ve ortalama eğitim süresi gibi ekonomik ve toplumsal göstergeler artış eğilimini sürdürdü. Tüm etnik gruplardan vatandaşların refah ve mutluluk seviyesi yükseldi.

Bu yılki İki Toplantı’nın önemli gündem maddelerinden biri de “Xinjiang’a dair hikayelerin nasıl daha iyi anlatılacağı” konusuydu. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, çeşitli edebi ve sanatsal ürünlerin türediği Xinjiang’daki farklı etnik gruplardan vatandaşlar, günlük yaşamlarında dans etmeyi çok severler. Çin genelinde birçok kişi Xinjiang’ı şarkı ve danslarıyla bilir.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 14. Ulusal Komitesi üyesi, Çin Dans Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Dilinal Abdullah, ilham bulmak için günlük hayatın derinliklerine indi ve “Buzdağı Ateşi”, “Dabancheng’in Kızı” ve “İpek Yolu’ndaki Çin Rüyası – Ebedi Meşrep” gibi halkın güzel yaşamını yansıtan bir dizi eser ortaya koydu. Dansı ‘‘bulaşıcı’’ olarak niteleyen sanatçı, herkesin dans edebileceği, dans ederken atılan adımlardan mutlu bir yaşamın hissedilebileceği kanısında. Dilinar, Xinjiang’ın hikâyesini doğru şekilde anlatabilmek için çok çalışıyor.

Dilinar Abdullah şunları söyledi:

“Xinjiang, hiçbir zaman güzel hikâyelerden yoksun olmadı, Xinjiang’ın muhteşem bir doğal manzarası ve zengin kültürel çağrışımları var. Müzik ve dans, tarihin bu topraklara verdiği en zengin kültürel armağanlardır. Xinjiang Uygur Makam Sanatı ve Tacik Kartal Dansı gibi halk oyunları, buna örnektir. Tarihleri, stillerinin özellikleri ve estetik çağrışımlarının tümü, Çin klasik dansının kültürel özelliklerini taşır. Bu, aynı zamanda Xinjiang’ın antik çağlardan beri Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, şarkılar ve danslarla hikâyeler anlatmamız ve mükemmel geleneksel Çin müziği ve dans kültürünü daha iyi korumamız ve miras olarak devralmamız gerekiyor. Bu, edebiyat ve sanat emekçilerinin bir misyonu.”

2023031117552879161

İyi bir hikaye anlatımı söz konusu olduğunda, anlatıcılar da çok önem taşır. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 14. Ulusal Komitesi üyesi, Xinjiang Sanat Enstitüsü Başkan Yardımcısı Müyesser Tohti, uzun yıllardır kültür ve sanat eğitimi alanında çalışmalar yürütüyor. Müyesser Tohti’ye göre, Xinjiang Sanat Enstitüsü, her yıl öğrencileri toplumsal araştırmalar yürütmeye, stiller hakkında bilgi edinmeye ve Xinjiang’daki farklı bölgelerin ve etnik grupların yaşamını ve kültürel özelliklerini anlatmaya teşvik ediyor. Enstitü, Xinjiang’daki tüm etnik gruplardan vatandaşların gerçek ve mutlu yaşamlarını yansıtan sanat eserleri ortaya koymak için çalışıyor. Müyesser Tohti, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi üyeliğine seçildikten sonra görüş ve önerilerini sundu. Müyesser Tohti şunları söyledi:

“Xinjiang, farklı etnik grupların kültürlerinin ve farklı sanat türlerinin etkileşim kurduğu, bütünleştiği ve yayıldığı bir yer. Bu çeşitlilik, Xinjiang’ın özgün sanatsal tarzının önemli bir kaynağı ve bölgeye sanat hazinesi unvanı verilmesinin de nedeni. Azınlıkların kültürlerinin korunması ve aktarılması için Xinjiang’da edebiyat ve sanat alanlarında personel eğitiminin güçlendirilmesi gerekiyor.”

Farklı insanların gözünde farklı bir Xinjiang bulunuyor. Son yıllarda, sıradan insanlar, iyi bir yaşam süren sıradan insanların gerçek öykülerini anlatmak için sosyal medyaya başvurdu.

2023031117553780706

Genç girişimci Henizati Tohuti, “Nar Olgunlaşıyor” başlıklı kısa video serisini internet üzerinden paylaşarak, gerçek ve canlı Xinjiang’ı gösterdi. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 14. Ulusal Komitesi üyesi, Xinjiang Nar Fabrikası Kültür ve Medya Şirketi Genel Müdürü Henizati Tohti, ÇHDK toplantısında, Xinjiang’ın hikayesini dünyaya anlatmanın gerekli olduğunu söyledi. Henizati Tohuti, bu hedefe ulaşılması için daha fazla insanın çalışmasını temenni ediyor. Henizati Tohuti şunları söyledi:

“Xinjiang’daki bin sıradan insana ve farklı etnik gruplara yardım etmeyi umduğum ‘Bin Kuş Projesi’ başlıklı bir öneri kaleme aldım. Yeni medya için gerekli beceri ve yöntemlerde ustalaşmış insanlar yetiştirilmesine, internet kullanıcılarının memleketlerindeki durumu daha iyi yansıtmalarına ve Xinjiang’daki gerçek ve güzel hayatı anlatmalarına yardımcı olunmasını teklif ettim.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir