1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin: “ABD Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımı derhal kaldırmalı”

Çin: “ABD Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımı derhal kaldırmalı”

- - 2 dk okuma süresi
11
screenshot 3 600 x 400 14

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımı derhal tamamen kaldırması gerektiğini açıkladı.

Edinilen bilgilere göre, ABD yönetimi kısa süre yaptığı açıklamada, Suriye’ye yönelik yaptırımı geçici olarak gevşeteceklerini, 180 gün sürecek olan yeni uygulamanın sadece Suriye’de depremle mücadeleyi ilgilendiren ticaretler için geçerli olacağını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında bu konuyu değerlendirdi. Sözcü Wang Wenbin, ABD yönetiminin “geçici gevşetme” yönünde siyasi şov yapmak yerine  Suriye’ye yönelik yaptırımı derhal tamamen kaldırması gerektiğine işaret etti. Wang, şunları söyledi:

“ABD, geçen uzun süre içinde Suriye’ye askeri müdahale ve yasa dışı tek taraflı yaptırım uyguluyor ve Suriye’de ciddi ekonomik ve toplumsal krize yol açtı. Bu gelişme özellikle Suriye’nin depremle mücadele kapasitesini zayıflattı. Depremin ardından, ABD’nin yasa dışı tek taraflı yaptırımı, Suriye’de depremzedeleri kurtarma için 72 saatlik altın süreye doğrudan engel koydu ve bölgedeki durumu daha da kötüleştirdi.”  

Sözcü Wang Wenbin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıpkı Suriyeli uzmanların dediği gibi, ABD yönetiminin gözünde sadece siyaset var, humanizm yok. Biz, ABD yönetimini jeopolitik hesaplaşmayı bir kenara bırakmaya, Suriye’ye yönelik tüm yasa dışı tek taraflı yaptırımları derhal tamamen kaldırmaya ve yeni insani krize yol açmamaya çağırıyoruz.”  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir