1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin, Almanya Başbakanı Scholz’un ziyaretinden beklentisini açıkladı

Çin, Almanya Başbakanı Scholz’un ziyaretinden beklentisini açıkladı

- - 2 dk okuma süresi
120

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında The Paper internet sitesi muhabirinin sorusunu yanıtladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Çin’e gerçekleştireceği ziyaretiyle ilgili soruya cevap veren Zhao Lijian, Çin Başbakanı Li Keqiang’ın daveti üzerine Olaf Scholz’un 4 Kasım’da Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti. Bu yılın Çin-Almanya diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 50. yıldönümü olduğuna değinen Zhao, Çin ile Almanya’nın kapsamlı stratejik ortaklık içinde olduğuna işaret ederek, son ziyaretin salgının ortaya çıkmasından bu yana bir Avrupa liderinin Çin’e yapacağı ilk ziyaret olacağı gibi, Başbakan Scholz’un göreve geldiğinden bu yana Çin’e gerçekleştirceği ilk ziyaret olacağını kaydetti.

Zhao Lijian, iki ülke liderlerinin, her iki tarafın çıkarlarına uygun olan karşılıklı siyasi güveni daha da pekiştirmek ve iş birliğini derinleştirmek amacıyla Çin-Almanya ilişkileri, Çin-AB ilişkileri, uluslararası durum ve küresel yönetişim hakkında derinlemesine fikir alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

Zhao Lijian, bu ziyaretin, yeni dönemde Çin-Almanya çok yönlü stratejik ortaklığının derinlemesine gelişimine yeni bir ivme kazandıracağına ve dünya barışına, istikrarına ve büyümesine katkı sağlayacağı yönündeki inancını dile getirdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın