1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin, BM barışı koruma misyonunda kritik bir güç olarak öne çıkıyor

Çin, BM barışı koruma misyonunda kritik bir güç olarak öne çıkıyor

- - 2 dk okuma süresi
148
1689262164

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, 16 Nisan gününün Çin’in Birleşmiş Milletler’in (BM) barışı koruma operasyonlarına ilk kez birlik gönderip katılmasının 31. yıldönümü olduğunu hatırlatarak Çin’in BM’nin barışı koruma misyonu için kritik bir güç olduğunu söyledi.

Sözcü, olağan basın toplantısında, 31 yıl boyunca, Çin’in yaklaşık 30 BM barış koruma operasyonuna, 20'den fazla ülke ve bölgeye toplam 50 binden fazla asker gönderdiğini ve 25 Çinli askerin görevleri sırasında hayatını kaybettiğini belirtti.

Wang, Çin’in BM barışı koruma operasyonlarına en fazla maddi destek sağlayan ikinci ülke ve BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş daimi üyesi arasında en fazla barış personeli gönderen ülke olarak BM’nin barışı koruma misyonu için kritik bir güç olduğunu vurguladı.

BM Şartı’nın amacı ve ilkelerini savunma, dünya barışını ilerletme ve insanlığın kader birliği oluşumunu hızlandırmanın, Çin’in BM’nin barışı koruma misyonuna katılımının asıl gayesi ve görevi olduğuna dikkat çeken Wang Wenbin, Çin’in gerçek anlamdaki çok taraflılığı yerine getirip Küresel Güvenlik İnisiyatifi’ni uygulayarak insanlığın “barış açığını” kapatmak ve küresel güvenlik yönetimini iyileştirmek için plan ve güç sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın