1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin Dışişleri Bakanı, Filistinli ve İsrailli mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri yaptı

Çin Dışişleri Bakanı, Filistinli ve İsrailli mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri yaptı

- - 4 dk okuma süresi
52
5664147449

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Qin Gang, dün Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ile telefon görüşmesi yaptı.

Son günlerde Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaların şiddetlendiğini ve gerginliğin tırmandığını hatırlatan Qin, durumu yakından takip eden Çin’in BM Güvenlik Konseyi’nin müzakere yapmasını hızlandırarak uluslararası toplumla sıkı temasta bulunduğunu ve gerginliği gevşetmek için çaba gösterdiğini belirtti.

BM’nin ilgili kararlarına aykırı olan girişimleri sert bir dille kınadıklarına işaret eden Qin, Filisin ile İsrail’in “İki Devletli Çözüm” temelinde barış görüşmesine en kısa süre içinde yeniden başlamasını desteklediklerini ve bunun için aktif bir rol oynamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Çin’in Filistin sorunu üzerindeki net tutumunu takdirle değerlendiren El Maliki, Filistin ulusunun kendi kaderine kendi karar vermesi ve bağımsız bir devlet kurmasını desteklemesinden ötürü Çin’e minettar olduğuna ve Çin’in bunun için harcadığı çabaları olumlu karşıladığına dikkat çekti.

El Maliki, Çin’in Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasında oynadığı aracı rolü överek, bunun Çin’in sorumlu ve büyük bir devlet olma vasfını gösterdiğini kaydetti.

Ortadoğu ülkelerinin stratejik bağımsızlığını ve kendi geleceklerini tayin etme haklarını her zaman desteklediklerini vurgulayan Qin, bölgenin barış ve istikrarının korunması için katkı yapmaya devam etmek istediklerini söyledi.

Aynı gün Qin Gang, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile de telefonda görüştü.

Filistin ile İsrail arasındaki gerginlikten endişe duyduklarına dikkat çeken Qin, gerginliğin kontrol altına alınması ve çatışmaların şiddetlenmesinin önlenmesinin şu an acil ihtiyaç olduğunu hatırlattı.

Qin, ilgili tarafların temkinli davranarak aşırı agresif ve kışkırtıcı eylemleri önlemeleri gerektiğini söyledi.

Temel çözümün barış görüşmesine yeniden başlanması ve “İki Devletli Çözüm”ün yerine getirilmesi olduğunu yineleyen Qin, doğru adım atılması için hiçbir zamanın geç olmadığını belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Küresel Güvenlik İnistiyafi’ni ortaya koyduğunu hatırlatan Qin, İsrail-Filistin sorununun çözülmesinin püf noktasının ortak güvenlik anlayışının benimsenmesi olduğunu kaydetti. Qin, Çin’in bu konuda herhangi bir bencil menfaati olmadığını ve sadece ilgili tarafların barış içinde bulunarak bölgenin barış ve istikrarını korumalarını beklediğini belirtti.

İsrail-Filistin çatışmalarının çözülmesi için destek vermesinden dolayı Çin’e teşekkür eden Eli Cohen, gerginliğin gevşetilmesini istediklerini, ancak bu sorunun kısa süre içinde çözülmesinin çok zor olduğunu söyledi. Cohen, Çin’in etkisine önem veren İsrail’in İran’ın nükleer programına dikkat çekerek Çin’in bu konuda aktif bir rol oynamsını beklediğine işaret etti.

Qin, İsrail ile farklı çevrelerdeki temasları yoğunlaştırarak karşılıklı siyasi güveni artırmaya ve karşılıklı yarara dayalı iş birliği hızlandırmaya hazır olduklarını dile getirdi. Cohen, salgın döneminden sonra iki ülkenin kültür ve turizm alanlarındaki iş birliğinin yeniden başlatılmasını temenni etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın