1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. “Çin ekonomisinin büyüme hızı rasyonel seviyede olacak”

“Çin ekonomisinin büyüme hızı rasyonel seviyede olacak”

- - 2 dk okuma süresi
82

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, aşağı yönlü baskıya rağmen, Çin ekonomisinin genel bakımdan toparlanma eğilimi gösterdiğini, ekonomik büyüme hızının rasyonel seviyede tutulacağını belirtti.

Yi Gang, bugün Hong Kong’da düzenlenen Küresel Finansal Liderler Yatırım Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak, Çin ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde dayanıklılığını göstererek yüzde 3,9 büyüdüğüne ve bu oranın yılın ikinci çeyreğine göre 3,5 puan daha yüksek olduğuna işaret etti.

Yi Gang, “Çin’in uzun vadede uyguladığı normalleştirilmiş para politikası sayesinde, Çin parası yuanın para sepetine karşı nispeten istikrarlı.” diye konuştu.

Bu yıl yuanın ABD doları karşısında değer kaybederken diğer önemli para birimleri karşısında değer kazandığına işaret eden Yi, piyasanın yuan kurunun belirlenmesinde karar verici rol oynayacağını yineledi.

Emlak konusuna da değinen Yi Gang, Çin Halk Bankası’nın emlak endüstrisinin sağlıklı gelişmesini aktif şekilde desteklediğini, şu ana kadar konut satışı ve kredi verilmesi konularında gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Yi, geçen hafta yaptığı bir konuşmada, konut teslimini hızlandırmak ve ev satın alanların hayal kırıklıklarını hafifletmek amacıyla 200 milyar yuanlık özel kredi düzenlendiğini söyledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın