1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin, güçlü bir nitelikli eleman ülke inşasını yoğunlaştırıyor

Çin, güçlü bir nitelikli eleman ülke inşasını yoğunlaştırıyor

- - 6 dk okuma süresi
55
1545988663

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, ÇKP 20. Ulusal Kongresi’nde sunduğu raporda, güçlü bir nitelikli eleman ülkesi inşa etmenin önemine vurgu yaparak, eğitim, bilim, teknoloji ve nitelikli elemanın Çin’i sosyalist modernleşme ülkesi olarak kapsamlı şekilde inşa etmek için temel ve stratejik dayanak olduğunu belirtti. Xi’nin bu görüşü, Çin’in yeni dönemde güçlü bir nitelikli eleman ülkesi inşa etmesine yön verdi.

Aslında Çin öteden beri, nitelikli eleman yetiştirmeyi uzun vadeli milli kalkınma stratejisi olarak görüyor. Geçen 10 yıl içinde, ülke genelinde, güçlü bir nitelikli eleman ülkesi stratejisi doğrultusunda bir dizi önlem alındı, dolayısıyla nitelikli elemanların inovasyon yapmasına elverişli bir ortam sundu: Başkent Beijing, yüksek teknoloji şirketlerin ve üniversitelerin yoğun olarak bulunma avantajından faydalanarak, 22 inovasyon merkezi inşa etti. Çin’in ticari merkezi olarak kabul edilen Shanghai kentinde, kamuda nitelikli eleman alma platformunun seviyesi sürekli olarak yükseltildi. Reform ve dışa açılmanın öncü kentlerinden biri olarak bilinen Guangzhou kentinde, Guangdong eyaletiyle Hong Kong ve Makao özel idari bölgelerini kapsayan Büyük Körfez Bölgesi’ne yönelik güçlü bir nitelikli eleman inşası hızlandırıldı.

Nitelikli elemanlara saygı ve değer verme, onlara işlerinde destek sağlama, Çin’in güçlü bir nitelikli eleman inşasının önemli bir ilkesi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 17 Kasım 2017 tarihinde, nitelikli elemanları ödüllendirmek için düzenlenen toplantıya katılan temsilcilerle aile fotoğrafı çektirirken, nükleer denizaltı uzmanı Huang Xuhua ve köy yetkilisi Huang Dafa’nın yaşlı olduklarını görür görmez, hemen ikisinin kendi yanında oturmalarını istedi.  Geçen 10 yıl içinde, Çin’in çeşitli alanlarında nitelikli elemanlara büyük destek sağlandı, tüm toplumda nitelikli elemana saygı ve değer vermek için elverişli bir atmosfer oluşturdu. Çok sayıda nitelikli eleman, “Biz, Çin milletinin evlatlarıyız. Tüm ömrümüz, vatana, mesleğimize ve millete adanmıştır ve bundan vazgeçmeyeceğiz.”diye konuştu.

Son istatistiklere göre, Çin, günümüzde dünyanın en büyük insan kaynağı ülkesi konumunda. Çin’in toplam Ar-Ge personel sayısı 2012 yılında 3 milyon 250 bin idi. Bu sayının 2022 yılında 6 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Çin bu konuda yıllardır dünyada birinci sırada yer alıyor. Ülke genelinde Ar-Ge bütçesi, 2012 yılında 1 trilyon yuandan, 2022 yılında 3.09 trilyon yuana ulaştı.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından verilen bilgilere göre, Çin’in küresel inovasyon endeksindeki sıralaması, 2012 yılında 34’üncü sıradan 2022 yılında 11’inci sıraya yükseldi. Özellikle son yıllarda C919 yolcu uçağı, Fuxing adlı hızlı tren, Beidou uydu navigasyon sistemi, Jiaolong bilimsel denizaltı aracı gibi bir dizi yenilikçi buluş, tüm dünyanın ilgisini çekti. Tüm bu buluşların arkasında ise sayısız nitelikli elemanların yoğun çabaları  yatıyor. Günümüzde Çin’de güçlü ve kapsamlı nitelikli eleman topluluğu kurdu.

Çin, elde ettiği bu inovasyon buluşlarıyla diğer ülkelerin kalkınmasına güç katmayı da hızlandırdı. Örneğin, C919 yolcu uçağı, yerli ve yabancı kurumlardan yaklaşık bin adet sipariş aldı. Çin’in ileri hızlı tren teknolojisi, 100’den fazla ülkeye satıldı. Çin’in Beidou sistemi konusunda 137 ülke ile iş birliği sözleşmesi imzaladı. Çin Arjantin, Kenya ve Brezilya da dahil olmak üzere yaklaşık 20 ülke ile nükleer iş birliği sözleşmesi imzaladı. Çin’in bulut hesaplama teknolojisi de dünya piyasasına girdi ve diğer ülkelerin halklarına büyük veri hizmeti sağlamaya başladı.

Çin milletinin kalkınması, güçlü bir nitelikli eleman inşasıyla sıkıca bağlantılı. Günümüzde, Hainan serbest ticaret bölgesinin inşası yelken açtı, Xiongan yeni kalkınma bölgesinin gelişmesi ivme kazandı, “Kuşak ve Yol” inşası, güzergah ülkelerinin gelişmesine büyük yarar sağladı. Çin’de güçlü bir nitelikli eleman ülke stratejisinin derinlemesine uygulanmasıyla birlikte, Çin milletinin yeniden yükselişini öngören Çin rüyasının daha parlak olacağına kesin gözüyle bakılıyor.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın