- - 3 dk okuma süresi
47

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Taiwan İşleri Ofisi ve Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Taiwan İşleri Ofisi Başkanı Song Tao, dün Wuhan kentinde Ma Ying-jeou ile bir araya geldi. Song Tao, Ma Ying-jeou’nun Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik yaptığı katkıları olumlu karşıladığını söyleyerek, iki yakadaki soydaşların iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçıl şekilde gelişmesini sağlamaları, sözde “Taiwan’ın bağımsızlığı” yanlısı bölücülük faaliyetleri ve dış güçlerin müdahalesine karşı çıkmaları gerektiğini vurguladı.

Ma Ying-jeou, iki yakadaki soydaşların Çin milletinden üyeler olarak iş birliği gerçekleştirmeleri, iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçıl şekilde gelişmesini, iki yakada ebediyen barış ve refahı gerçekleştirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

2023033111283610691

Ma Ying-jeou, 27 Mart’ta ana kesime ulaştı. 28 Mart’ta öncelikle Nanjing kentindeki Sun Yat-sen Anıtkabir’ini ziyaret ederek, Çin’de demokratik devrimin öncüsü olan Sun Yat-sen’i anmak için düzenlenen törene katıldı. Ma Ying-jeou, “Barışçıl mücadele yapmak, Çin milletinin yeniden yükselişini gerçekleştirmek” şeklinde el yazısıyla yazdı. Ma, Taiwan Boğazı’nın iki yakasındaki halkların Çin milletine mensup olduğunu hatırlatarak, iki yakanın birlikte çaba harcayıp barış arayışında bulunmaları, savaşı önlemeleri ve Çin milletini yeniden canlandırma yükümlülüğünü üstlenmeleri gerektiğini belirtti.

Ma Ying-jeou, 29 Mart’ta Nanjing kentinde, Japon işgalcilerinin Nanjing’de yaptığı katliamda öldürülen Çin vatandaşlarının anısına kurulan anıt salonunu ziyaret etti ve savaşın kurbanları için saygı duruşunda bulundu. Ma, tarihin unutulmaması ve her Çinlinin güçlü şekilde ayakta kalması ve diğer unsurların eziyetine izin vermemesi gerektiğini dile getirdi.

2023033111290738098

Ma Ying-jeou, 30 Mart 1911 Devrimi kapsamında gerçekleştirilen Wuchang İsyanı’nı anmak için kurulan müzeyi ziyaret etti ve Wuhan Arşivler Müzesi’nde kentin COVID-19 salgını ile mücadelesi konulu özel sergiyi izledi. Ana kesimin halkın can güvenliği ve sağlığı için yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi edindi. Öğleden sonra Ma, Taiwan’dan getirdiği genç öğrencilerle birlikte Wuhan Üniversitesi’ni ziyaret etti ve üniversitenin öğrencilerle sohbet toplantısına katıldı. Ma Ying-jeou, iki yakada çeşitli çalışmaların yapılabileceğini, bunlar arasında gençler arasındaki iletişimin çok önemli olduğunu belirtti. Aynı kültürü paylaşan ve aynı millete mensup olan iki yakadaki halkların iletişimle birleştirilebileceğine ve Çin milletinin yeniden yükselişinin iki yakanın ortak hedefi olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın