1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin: “Her zaman olduğu gibi, büyük bir ülke olma sorumluluğunu yansıtacağız”

Çin: “Her zaman olduğu gibi, büyük bir ülke olma sorumluluğunu yansıtacağız”

- - 2 dk okuma süresi
7

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin’in Ortadoğu’daki sıcak konuların çözümünü teşvik etmede nasıl bir rol oynayacağı sorusunu yanıtladı.

Wang Wenbin, Ortadoğu’nun dünyadaki sıcak konuların en yoğun olduğu bölge olduğuna dikkat çekerek, Ortadoğu ülkelerinin iyi bir dostu olarak Çin’in bölgede bencil çıkarlar peşinde olmadığını, “çıkar ilişkisi” kurmadığını ve sıcak konuların siyasi yollarla çözülmesi için elinden gelen çabayı gösterdiğini belirtti.

Sözcü Wang, son yıllarda Çin’in, Ortadoğu’da güvenlik ve istikrarın sağlanması, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesi ve Filistin meselesinde “iki devletli çözümün” uygulanması için ilgili girişimleri ve önerileri art arda ortaya koyduğunu ve Suudi Arabistan ve İran’ın Beijing’de gerçekleştirdiği diyalogda önemli sonuçlar kaydedilmesini teşvik ettiğini ve Özel Elçi Zhai Jun’un da Filistin ile İsrail arasında arabuluculuk yaptığını ifade etti.

Wang Wenbin, her zaman adaleti ve dürüstlüğü koruyan Çin’in, Ortadoğu ülkelerinin diyalog ve istişare yoluyla bölgesel gerçeklere uygun olarak sıcak konulara ilişkin çözüm yollarını bağımsız şekilde aramalarına destek sağladığını kaydetti.

Sözcü Wang, uluslararası toplumun, özellikle etkiye sahip denizaşırı büyük ülkelerin, BM Şartı’nın amaçlarına ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına uyum sağlamaları, gerçek çok taraflılığı gerçekleştirmeleri ve Ortadoğu ülkelerinin ve halklarının bağımsız seçimine saygı göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir