1. Anasayfa
  2. Dünya
  3. “Çin ile AB arasında güçlü bir ekonomik bağ oluşturuldu”

“Çin ile AB arasında güçlü bir ekonomik bağ oluşturuldu”

- - 2 dk okuma süresi
106

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasında güçlü bir ekonomik bağ oluşturulduğu bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Yuting, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin’in AB’yle olan ilişkilere büyük önem verdiği gibi, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç niteliğindeki iş birliğini derinleştirmek, küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin istikrarı ile sorunsuz akışını korumak ve uluslararası ekonomik, ticari kurallar ve düzeni savunmak için çaba gösterdiğini belirtti.

Her iki tarafın üst düzey kadrolarının siyasi önderliğinde, Çin ile AB arasında güçlü bir ekonomik bağ oluşturulduğuna işaret eden Shu, yılın ilk on ayında, Çin ile AB arasındaki ticaret hacminin yıllık yüzde 6,3 artışla 711 milyar 400 milyon ABD Doları’na ulaştığını, Çin’in AB’nin en büyük ticaret ortağı konumunu sürdürürken, AB’nin de Çin’in ikinci büyük ticaret ortağı olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bugün Beijing’de AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldiğini hatırlatan Shu, “Çin, AB’yle el ele vererek, iki tarafın liderleri arasındaki görüşme fırsatıyla, karşılıklı saygı ve yarara dayalı ortak kazanç ilkesi temelinde, ticaret ve yatırım potansiyelini geliştirerek, daha yüksek seviyeli iş birliğini yürütmeye ve dünya ekonomisine daha fazla istikrar ve pozitif enerji katmaya hazır.” dedi.

Shu ayrıca, Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın dengeli, yüksek seviyeli ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı hedefleyen bir anlaşma olarak, hem Çin, hem AB hem de dünya için faydalı olduğunu vurguladı. 

Shu, iki tarafın anlaşmanın imzalanıp yürürlüğe girmesini hızlandırmak için birlikte çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın