1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin-Rusya medya kuruluşları yuvarlak masa toplantısı Moskova’da düzenlendi

Çin-Rusya medya kuruluşları yuvarlak masa toplantısı Moskova’da düzenlendi

- - 2 dk okuma süresi
92

Toplantıya ÇKP Merkez Komitesi Tanıtım Departmanı Başkan Yardımcısı ve Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong yanı sıra, Rusya’nın başlıca medya kuruluşları ve yüksek eğitim okullarının yetkilileri, Çin ve Rusya hükümetlerinden yetkililer ve uzmanlar da katıldı. Toplantıda “kendi ülkesinin koşullarına uygun modernleşme yolu” konusu ele alındı. Toplantıya katılanlar, Çin’in kendi koşullarına uygun modernleşme yolunda ilerlemesinin, diğer ülkelere başarılı bir örnek teşkil ettiğini kaydetti.

2023032220233036457

Shen Haixiong toplantıda yaptığı konuşmada, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 10 yıl önce insanlığın kader ortaklığı kavramını ilk defa tüm dünyaya sistematik olarak anlattığını, geçen 10 yılda üst üste Kuşak ve Yol inisiyatifi, Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Küresel Güvenlik İnisiyatifi ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi’ni ortaya koyduğunu anımsattı. Shen Haixiong, geçen yüzyıldaki görülmemiş değişikliklerin karşısında Xi’nin “Çin tarzı modernleşme”yi ileri sürdüğünü, bu düşünce ve inisiyatiflerin uluslararası toplumdan destek topladığını söyledi.

Çin Medya Grubu’nun uluslararası iletişim düzenindeki çeşitlilik ve adaletin ilerletilmesine katkı sağlayacağına dikkat çeken Shen, modernleşme sürecindeki yeni uygulamaların inovatif anlatım yöntemleriyle açıklanması; modernleşme temasında zengin içerikli hikayelerin güzel bir şekilde anlatılması; medya kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi önerilerinde bulundu.

Shen, Çin Medya Grubu’nun dünya çapındaki medya kuruluşlarıyla iletişim içeriklerini zenginleştirmek, işbirliği kanallarını genişletmek ve çeşitli ülkelerin halkları arasındaki karşılıklı anlayışı arttırmak için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu vurguladı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın