1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin-Rusya stratejik iş birliği dünya için büyük önem taşıyor

Çin-Rusya stratejik iş birliği dünya için büyük önem taşıyor

- - 2 dk okuma süresi
60

Xi’nin Moskova ziyaretinin, Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçildikten sonra yabancı bir ülkeye yaptığı ilk ziyaret ve  Cumhurbaşkanı olarak Rusya’ya yaptığı 9. ziyaret olması dikkat çekti.

 Xi Jinping Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştükten sonra iki lider basının karşısına birlikte çıktı. Xi basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin ikili boyutu çoktan aştığını ve küresel düzen ve insanlığın kaderi için hayati önem taşıdığını ifade etti. 

Çin ile Rusya arasında yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ve dostluk ilişkileri, tarihin en yüksek seviyesinde bulunuyor ve ilerlemeye devam ediyor. 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olarak, küresel çok kutupluluk ve uluslararası ilişkilerdeki demokratik ilkeleri korumaya çalışan Çin ve Rusya, dünyada barış ve güvenliği koruyan önemli güçler haline geldi.  

Rusya istikrarlı ve müreffeh bir Çin’e, Çin de güçlü ve başarılı bir Rusya’ya muhtaçtır.

Çin ile Rusya arasındaki ilişkliler olgunlaşmış bir ilişki olarak geliştirildi. El ele veren iki ülke, küresel çok kutupluğun pekiştirilmesi, uluslararası ilişkilerde demokratik ilkelerin korunması ve dünyada güvenlik ile refahın sağlanması için daha büyük katkılarda bulunacak. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın