1. Anasayfa
  2. Diplomasi
  3. “Çin Rüyası, yalnız Çinlilere değil, dünya halkına aittir”

“Çin Rüyası, yalnız Çinlilere değil, dünya halkına aittir”

- - 5 dk okuma süresi
42

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 29 Kasım 2012 tarihinde ilk defa “Çin Rüyası” düşüncesini ileri sürdü. Çin Rüyası, Çin Milleti’nin yeniden yükselişi anlamına gelir. Son 10 yılda, Çin’in yeniden yükselişi geri döndürülemez bir raya girdi, Çin’in ekonomik gelişmeleri eşi görülmemiş bir seviyeye taşındı.

Son 10 yılda, Çin ekonomisi kaliteli bir şekilde gelişti. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası 110 trilyon yuanı (yaklaşık 15 trilyon dolar) buldu. Dünyanın ikinci büyük ekonomik gücü haline gelen Çin, imalat sanayii, kargo ticareti ve döviz rezervi alanlarında dünya birinciliğini korudu. Bunun yanı sıra, Çin bilimsel inovasyon alanında dünyada ilk sıralara yükseldi.

Son 10 yılda, Çin’de orta halli refah toplumu gerçekleştirildi ve mutlak yoksulluk sorunu tamamıyla çözüldü. Çin vatandaşlarının mutluluk endeksi sürekli yükseldi. Devletin düşük karbon ekonomisinin gelişmelerine önem vermesi nedeniyle, ülkenin doğal çevresi daha iyi bir şekilde korundu. 2021 yılında Çinli vatandaşların ortalama ömrü, 2012 yılına göre 5 yaş artarak 78.2 yaşına ulaştı. Bunun yanı sıra, ülkedeki sosyal güvenlik ve sağlık sistemi istikrarlı olarak gelişti. Bir anket sonucuna göre, 2021 yılında güvenlik duygusuna sahip olan vatandaşlar, toplam nüfusun yüzde 98,62’sini oluşturdu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping daha önce düzenlenen uluslararası toplantılarda, “Çin Rüyası, yalnız Çin vatandaşlarına değil, dünya halkına da fayda getirecek. Dünyada istikrarın korunması, Çin’in ekonomik gelişmelerinin ön koşuludur. Hızlı büyüyen Çin ekonomisi, dünya refahına da katkıda bulunur” diye konuştu.

Küçük bir örnek verelim. Son 20 yılda, Çin’in Juncao (mantar otu) teknolojisi 100’den fazla ülkede kullanıldı. Söz konusu ülkelerdeki hayvancılık, Juncao’un yetiştirilmesinden büyük fayda gördü. Küçük bir Juncao, Çin ve ilgili ülkeler arasındaki dostluğun bir sembolüdür.  

Çin Rüyası, kazan-kazan anlamına gelir. Son 10 yılda dışa açılma boyutunu sürekli genişleten Çin, küresel ekonomik gelişmelere büyük katkıda bulundu. Çin’de, Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı (CIFTIS), Kanton Fuarı, Uluslararası Tüketim Malları Fuarı (Hainai Fuarı) dahil önemli uluslararası fuarlar düzenlendi. Yabancı yatırım girişini engelleyen faktörler azaltıldı. Ülkedeki serbest ticaret bölgeleri arttı ve Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın kapasitesi de büyütüldü. Dünya ülkeleri, Çin’in ekonomik gelişmelerinde kalkınma fırsatları buldu.

Çin Rüyası, barışçıl gelişme anlamına gelir. Son 10 yılda, insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için büyük çaba gösteren Çin, COVID-19 salgınıyla mücadele için uluslararası işbirliğine etkin olarak katıldı. Çin’in ileri sürdüğü Küresel Kalkınma İnisiyatifi ve Küresel Güvenlik İnisiyatifi, dünyada istikrar ve refahın korunmasına katkıda bulundu. Bunun yanı sıra, Çin’in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Çin Rüyası’nı ilgili ülkelerin rüyalarını birleştirdi. Şu ana kadar, 140’tan fazla ülke ve 30’dan fazla uluslararası teşkilat Kuşak ve Yol projelerinden faydalandı. Kuşak ve Yol projeleri dolayısıyla, Türkiye ve Endonezya’da yüksek hızlı demiryolu, Maldivler’de deniz üstü köprü inşa edildi, Belarus’ta otomobil fabrikası kuruldu, Kazakistan kendi deniz limanına sahip oldu. Dünya Bankası’nın araştırma raporuna göre, Kuşak ve Yol projeleri nedeniyle dünyada 7 milyon 600 bin kişi aşırı yoksulluktan, 32 milyon kişi orta yoksulluktan kurtuldu ve dünya halkının gelirinin artış oranı yüzde 0,7 ila 2,9 arasında değişti.

Çin Rüyası, dünyaya tehdit yerine fırsat, çalkantı yerine barış, gerileme yerine ilerleme getirdi. Çin Rüyası, daha güzel bir dünya anlamına geliyor.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın